4k, Rubrieken 9 Voorbij het textieltrauma 12 Kunst behouden 14 Verzet tegen nieuwbouw 16 Waterschans in gevaar 19 Erfgoededucatie 24 Jubileum: afsluitend symposium 26 TA's gaan anders werken 28 festauratiepassie 30 Landschap aangetast 32 De verwondering 4 Heemschut Actief 23 Jubileumkalender 28 Erfgoedambacht 38 Verenigings nieuws 40 Ledenaanbieding colofon w. mmÊÊÊÈÈM Na de snelle neergang van de ooit bloeiende textielindustrie is Enschede niet alleen bij de pakken gaan neerzitten. Er moest een groot stedelijk centrum met allure ontstaan. Dat wrong en dat wringt, want er is veel gesloopt. Nu is er ook aandacht voor wat er nog rest. In de Bredase wijk Eleuvel is, dankzij een snelle actie, monumentale wederopbouw- kunst gered. Sponsoring hielp een handje. Bij het verstilde haventje van Nieuwland bij Middelburg zou nieuwbouw met een torentje moeten komen. De paar bewoners van de Zaagmolenpolder verzetten zich, met steun van Eleemsehut. In Bergen op Zoom dreigt een van de laatste herkenbare waterschansen van ons land bebouwd te worden met een woonwijk van meer dan honderd huizen. Niet nodig, oordeelt Eleemsehut met tal van plaatselijke erfgoedorganisaties. Een uitneembaar katern met informatie over de MonumentenReeks, waarmee op school uitgebreid les gegeven kan worden over de waarde van het cultureel erfgoed. Na jaren als scholier langs een oud gebouw fietsen weetje nu ineens waarom het daar - nog steeds - staat. In het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem wordt 11 november het jubileum jaar van Eleemsehut afgesloten met een symposium: over de verhouding tussen de vrijwilliger en de professional. De waarheid in pacht?! En: klein portret van het Open luchtmuseum. De technisch adviseurs van Eleemsehut, in elke provincie zijn er een of meer te vinden, passen de komende tijd hun werk aan aan de veranderingen in de monumentenzorg. Alles wordt pro-actiever, legt voorzitter Evert de longh uit. Bouwbedrijf Van der Leij heeft iets met res taureren, vertelt manager Rob van der Leij. Hij ziet veel raakvlakken met Heemschut. Het Groningse landschap biedt verre uitzichten, open ruimten en rust. Dat weet iedereen, zelfs in de Randstad. Sluipender wijs wordt de rust verstoord. Vincent Erdin zet enkele ontwikkelingen op een rij. De Heilig Landstichting bij Nijmegen wordt museumpark Oriëntalis, met als kern uitleg over de wereldreligies. Daarmee is het devotiepark gered van een geruisloos verval. Volgend jaar is het museum als nieuw. oktober 2011 Heemschut 3 v -v ■iff#"*' rtj fci,-'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 5