Verenigingsnieuws Verzameling monumenten in bezit rijk wordt kleiner De Lintumsmolen Houtzagerij www. f]r ankvrolij k. nl 070 - 3550831 31 Eiken - Douglas - Lariks - Grenen Te zagen op elk gewenste maat. Lengte's tot 12 meter. Gosselinkweg 6, 7108 BP Winterswijk Tel. 0543-564788, Fax 0543-564362 www.gebinten.nl Frank Vrolijk Officieel is er nog niets bekend, maar de Vereniging van Architecten Werkzaam in de Restauratie bracht eind augustus een bericht naar buiten dat de Rijksgebou wendienst het eigendom van een aantal monumenten in rijksbezit gaat afstoten. In het huidige politieke klimaat is het niet verwonderlijk dat aan de dienst de opdracht is gegeven om te kijken hoe men van zijn kostbare rijksbezit afscheid kan nemen. De vraag is echter of dit zomaar kan. Alles zal afhangen van de formulering van dit beleid. Heemschut zal de voorstellen zeer kritisch bestuderen en deze vergelijken met bij voorbeeld de richtlijnen voor afstoting van rijksmusea. De verzameling monumenten die de Rijks gebouwendienst beheert varieert van kerken tot woonhuizen en van kastelen tot kan toorpanden. Sommige rijksmonumenten zijn met veel inzet getracht te herbestemmen. De grote kerk van Veere is zo'n monument. Van andere is de exploitatie overgegeven aan gerenommeerde instellingen. Dit was het geval bij Trompenburgh in 's-Graveland. Wie zich verdiept in de restauratie en exploita tiegeschiedenis van deze monumenten zal merken dat behoud én een sluitende exploi tatie niet gemakkelijk samengaan. Dit bete kent dat er niet zomaar een nieuwe eigenaar voor deze monumenten gevonden zal worden. Trompenburgh in 's-Graveland is sinds de kostbare restau ratie omstreeks 2006 niet langer bewoond. De Rijksgebouwen dienst vond dat het te bezichtigen moest zijn. Trompenburgh is nu in gebruik bij het Rijksmuseum Amsterdam. Foto Hans Schouten wikipedia Het hoeft niet zo te zijn dat de monumenten van de Rijksgebouwendienst slechter af zijn bij marktpartijen. Stadsherstellen, onze zusterver eniging Hendrick de Keijser, BOEi en anderen zijn prima in staat voor waardevol cultureel erfgoed te zorgen en er een passende bestem ming voor te vinden. Ook zij zullen echter niet zomaar een verliesgevend monument over nemen. De vraag die Heemschut kritisch zal volgen is waarom de rijksoverheid het eigendom en beheer van de af te stoten panden niet meer ziet als rijkstaak. En omdat er, in tegenstelling tot waardevolle kunstwerken uit de depots van de rijkscollecties, geen verzamelmarkt is, zal er een fonds of een speciale externe beheerdeer moeten worden opgericht die voor het voort bestaan kan instaan. Misschien is het wel aanleiding om te komen tot een soort National Trust of English Heritage, zoals in Engeland. Als de heren en dames politici uit ons kabinet daartoe het voortouw zouden nemen, dan kunnen ze rekenen op veel Heem- schutstemmen! Een andere optie, die speelt op het vlak van het vrijgeven van de kansspelen, is om een deel van de staatsloterijgelden te oor merken voor cultuur en specifiek voor behoud van dit erfgoed. In Engeland bestaat al jaren het succesvolle 'Heritage Lottery Fund'. Onze stelling is, dat de rijksoverheid niet alles zomaar kan overlaten aan de markt. Daarbij hoort ook een visie op extra middelen, want hoe goed het werk van een BankGiro Loterij ook is, onze particuliere beheersorganisaties kunnen deze monumenten echt niet overeind houden zonder ook een financiële oplossing. En zouden financiën niet de insteek van het afstotings- beleid bij het rijk zijn? Karei Loeff "Materialen uit het verleden voor een perfecte sfeer in het heden" o.a. open haarden, sierbestrating, metselsteen, ornamenten, decoratie materialen, vloerdelen, plavuizen, tegels, balusters, sanitair, etc. 38 Heemschut oktober 2011 ihhihs Antieke Bouwmaterialen Scheveningen De specialist in authentieke materialen voor interieur en exterieur In- en verkoop: Hellingweg 177, Scheveningen Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag 9.00 - 17.00 uur.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 40