Verbreding naar museum voor cultuur en religies Fondsen Ingeborg Kanij - Tot eind volgend jaar wordt in Museum-park Oriëntalis gewerkt aan een eigentijds themapark over cultuur, wereldreligies en spiritualiteit. Het christendom, jodendom en de islam worden in het park elk gerepresenteerd in een eigen dorp. Dit jaar is naast de museumkerk en museumsynagoge een muse ummoskee geopend. De komende jaren zal het museum verder uitbreiden naar hindoeïsme en boeddhisme en ruimte bieden aan spiritualiteit. Dit museum voor cul tuur en religies is hiermee het tweede ter wereld dat aan deze actuele thema's aandacht schenkt. De Heilig Land Stichting had een eigen treinstation Foto uit de beginjaren van de Heilig Land Stichting. Rondleidingen door de paters Montfortanen waren een groot succes. Hier een uitleg op het forum van het Paleis van Pilatus. Foto Archief Pastorie 'De Verrijzenis', te Heilig Landstichting Het bureau TAK Architecten heeft de res tauratie van kerk, pelgrimshuis, pastorie en park op zich genomen. Momenteel is het park met al zijn objecten aan de beurt. De restauratie is mede mogelijk dankzij steun van de provincie Gelderland en de Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed. Er wordt ook gewerkt aan fondsen werving, want er is nog circa 21 miljoen euro nodig. Gerestaureerd beeld van kunstenaar/mede oprichter Piet Gerrits: vrouw met kind. De beelden van Gerrits geven samen met de oriëntaalse gebouwen een mooi sfeerbeeld, passend bij de uitbeelding van het levensverhaal van Jezus. Foto Frans Aleven, Museumpark Oriëntalis DE DROOM VAN kapelaan Arnold Suys was aanvankelijk een grote Heilig Hartbasiliek te bouwen, de eerste in Nederland. De bouw ervan werd gestaakt toen de begane grond van de basiliek gerealiseerd was. Het geld was op. Suys besloot via een omweg zijn doel te bereiken, met het nabouwen van monumenten uit het Heilige Land in een devotiepark. Dan zou vanzelf de steun voor de basiliekbouw toe nemen, daeht hij. In de oprichtingsstatuten van de Heilig Land Stichting werden de voorbeelden van gewijde plaatsen uit het Heilige Land en kunstwerken genoemd die in de veertig jaar vanaf 1913 door het trio Suys, kunstenaar Piet Gerrits en architect Jan Stuyt ook daadwerkelijk gerealiseerd zijn. Reeds na enkele jaren trok het devotiepark grote groepen bezoekers uit binnen- en bui tenland. Zij kregen rondleidingen door priesters of bezochten typisch katholieke activiteiten, zoals processies. Het park was zelfs zo'n grote trekker dat de Heilig Land Stichting een eigen treinstation had. Het terrein besloeg maar liefst 55 hectare. Het bestaat uit het huidige museumpark, het Begraaf- en Gedenkpark, de Cenakelkerk met Pastorie en het voormalige klooster (nu pel grimshuis) 'Casa Nova'. De meeste gebouwen van Stuyt zijn blokvormig, zandkleurig gepleisterd, hebben platte daken en koepels en zijn nauwelijks gedecoreerd. Het gebruik 34 Heemschut oktober 2011 Oriëntalis vestigt blik op wereldgodsdiensten

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 36