Voorbeeld van verslaglegging en aanbeveling Gemaal 't Hooft van Benthuizen in Puttershoek 1870 Wij moeten met de overheid aan tafel zitten op het moment dat de beslissingen over het cultureel erfgoed genomen worden Bewaker Ook Heemschut heeft met die vernieuwingen te maken. Vele malen heeft Heemschut de afgelopen honderd jaar op het laatste moment sloop of aantasting kunnen voorkomen door bezwaar te maken of via wettelijke middelen sloop aan te vechten. Dat ligt nu anders. Gemeenten dienen hun erfgoedbeleid vast te leggen in hun ruimtelijke plannen, dus ook in de bestemmingsplannen. Als die eenmaal vastgesteld zijn (elke tien jaar opnieuw) is bezwaar maken niet meer mogelijk. Heemschut moet dus proactief optreden: bewaken dat de gemeenten een goed cultureel erfgoedbeleid voeren en dat ze dat beleid ook gedegen verankeren in hun bestemmingsplannen. Dat vraagt om een nieuwe werkwijze: Heemschut moet goede contacten bij de gemeenten hebben en altijd betrokken worden in de voorbereiding van ruimtelijke plannen. Wij moeten met de overheid aan tafel zitten op het moment dat de beslissingen over het cultureel erfgoed genomen worden. Voor die nieuwe aanpak heeft Heemschut all veel kennis en ervaring in huis. Vaak is die echter alleen op provinciaal niveau beschikbaar. Zo heeft de ene provinciale commissie van Heem schut een specialist in buitenplaatsen, de ander een voor waterto rens, een derde heeft iemand binnen de gelederen die alles weet van oude verdedigingslinies. Deze specialisten moeten ook in andere provincies hun kennis kunnen leveren, zodat Heemschut nog professioneler en gecoördineerd haar belangrijke taak kan verrichten. De uitwerking hiervan zal de komende tijd op de agenda van het College van Technische Adviseurs staan. Ook vanuit het bestuur zullen voorstellen komen om Heemschut te profileren als de meest vooraanstaande en gezaghebbende erfgoedorganisatie van ons land. oktober 2011 Heemschut 27 Gemaal 't Hooft van Benthuizen, in vervallen staat in Puttershoek. Afgelopen zomer heeft de eigenaar een sloopvergunning aangevraagd. Onder anderen de Vrienden van 't Hooft verzetten zich daartegen. Aanleiding Dit verslag is gemaakt naar aanlei ding van een melding door de heer B. Klein uit 's Gravendeel omtrent de slechte staat van dit niet als monument geïnventariseerde en/of geclassificeerde industriële gebouw. Huidige toestand Het is een goed en sterk gebouwd gemaal, dat door verwaarlozing dreigt te vervallen tot een ruïne. Het muurwerk ziet er gaaf uit. Houten delen en vooral de daklijsten, gaan sterk achteruit. Er zijn geen gaten in het dak vanaf de weg te zien. Het is niet duidelijk of de spanten nog in een redelijke staat verkeren, maar er zijn geen zakkingen te zien. Veel ramen zijn open of, aan de voorzijde, dichtgetimmerd, het pand is dus zeker niet wind- en waterdicht. Waardering Het is een waardevol monument, niet alleen als voorbeeld van een industrieel gebouw, maar ook als waterstaatkundig object. De ligging op de Molendijk met de watergangen voor en achter verankert het gebouw in het landschap. Het ligt op de grens van het dorp, alleen de molen staat nog buiten de watergang. Het gebouw bestaat uit drie volumes: het middenvolume is zes traveeën breed, de twee iets terug liggende zijvolumes zijn drie traveeën breed. Lisenen accentueren de traveeën, waarbij de lisenen op de begane grond zijn uitgevoerd als witgestucte pilasters, terwijl op de verdieping de spaarvelden wit zijn gepleisterd tussen de bakstenen lisenen. De raampartijen op de begane grond hebben gebogen strekken met daaronder in wit pleisterwerk een gebogen accentlijn van de ramen. De grote zadeldaken hebben rijk versierde houten dakranden. Een aantal vensters heeft gietijzeren traceringen. Het is niet duidelijk of de ramen op de verdieping van de middenpartij origineel zijn. Gebiedskenmerken Het gemaal ligt achter een karak teristieke dijkbebouwing met 18de en 19de eeuwse gebouwen, meest van agrarische oorsprong. Aan de dijk rechts van het gemaal ligt een grote boerderij met daartussen een moderne, maar passende schuur. Rondom de T-kruising van de Maasdamsedijk met de Molen dijk staan mooie panden, meest boerderijen. Sommigen zijn wat 'opgepimpt', maar het buurtje is redelijk gaaf. Het buurtje langs de dijk vormt met de molen en het gemaal een karakteristiek ensemble, dat vrijwel ongeschonden is. Aanbevelingen Contact opnemen met de gemeente Binnenmaas, waartoe Puttershoek behoort. Hen het belang van het behoud van het hele ensemble laten zien, waarin het gemaal een hoofdrol speelt. Het vervangen van dit gemaal door een moderne hoogbouw devalueert de waarde van het ensemble. Het bestemmingsplan voor dit gebied bespreken en informeren wat de plannen van de gemeente hier zijn. Informeren wat de projectontwikkelaar daar wil neerzetten en, indien nodig, met de gemeente bespreken of er mogelijkheden zijn om de ontwik kelaar op een ander project te compenseren. Met de gemeente alternatieven voor herbestemming bespreken en verzoeken om voor een volgend gesprek ook de projectontwikkelaar uit te nodigen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 29