Evert de longh, voorzitter Technisch Adviseurs Evert de longh - De wereld verandert en ook in de monumentenzorg is een duidelijke ommezwaai zicht baar in het beleid. Deze ommezwaai is het gevolg van het toepassen van de nieuwe wet ruimtelijke ordening en van de beleidsnota Modernisering van de Monumentenzorg (Momo). De gemeenten zijn nu de hoeders van hun bezit aan cultureel erfgoed Met de komst van de nieuwe Monumen tenwet MoMo, waarbij de aandacht sterk is gericht op het monument of ensemble in relatie tot zijn omgeving, is het goed dat de voorzitter van de Technisch Adviseurs van Heemschut, Evert de longh, ruimschoots ervaring heeft met de ruimtelijke inpassing van bebouwing. Evert de longh, geboren op 2 mei 1948 in Vlissingen, heeft na het door lopen van het gymnasium in Dordrecht werktuigbouwkunde gestudeerd in Delft met als specialisatie apparatenbouw voor de procesindustrie. Vervolgens werkte hij voor Esso Benelux in Rotterdam en vanaf 1986 bij de CSM Suikerfabrieken Halfweg en Breda en de coördinatie daarvan met als standplaats Diemen. Hij leerde hier de bedrijfsmatige aanpak van procesvoering, investeringen en instandhouding van bedrijfsgoederen en gebouwen. In 1995 richtte hij de eigen onderneming Vivax op, waarin hij zijn kennis van planvorming en procesmanagement toepast op de herbestemming van gebouwen en terreinen. Dit is in belangrijke mate gericht op het ontwerpen en uitvoeren van restauratie- en renovatieprojecten. Vanuit zijn achtergrond in het bedrijfsleven gaat hij voor overheden en particu lieren vraagstukken van ruimtelijke ordening, hergebruik en herbestem ming van gebouwd erfgoed en gebiedsontwikkeling oplossen. Daarbij is een goed onderbouwde planvorming en beleidsontwikkeling van belang om vastgelopen processen weer op gang te krijgen. Enkele voorbeelden zijn de herbestemming van kerken en kloosters in Tilburg, Raamsdonk, Asten en Haren, buitenplaatsen en fortifica ties in St. Oedenrode, Raamsdonksveer, Koudekerke, Lage Vuursche en Driebergen. Daarnaast begeleidt hij noodzakelijke uitbreidingen en nieuwbouw van stadhuizen in Vlissingen en Tholen. Hij maakt hierbij uitgebreid kennis met de overheidsculturen. De ruimtelijke ordening komt aan bod bij onder meer de herontwikkeling van Marine Vliegkamp Valkenburg en hergebruik van kunstwerken zoals sluizen en bruggen in watergangen. De longh werd in 2004 lid van de Provinciale Commissie Zeeland van Heemschut, waar vergelijkbare problemen spelen bij de herontwikkeling van Britannia en het terrein van de Koninklijke Schelde Groep in zijn geboortestad Vlissingen. Hij verhuisde naar Haarlem en werd Technisch Adviseur van de Provinciale Commissie Zuid-Holland. In Haarlem werd hij vorig jaar gekozen als raadslid voor D66 en zit daar in de commissie ruimtelijke ontwikkeling en cultuur. Ook in 2010 werd De longh voor zitter van het college van TA's van Heemschut en treedt wegens deze functie tegelijk toe tot het dagelijks en algemeen bestuur. Willem Heijbroek RUIMTELIJKE ORDENING EN monumentenbeleid worden voortaan aan elkaar verbonden in de ruimtelijke plannen, zoals de struetuurvisies en de bestemmingsplannen. Ook is de hele uitvoering van het monumentenbeleid gedecentraliseerd naar de gemeenten. De aloude Rijksdienst voor de Monumentenzorg, als het hoogste gezag in de wereld van de monumenten, is nu her schapen tot de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed (RCE). Zie daar in de naamgeving al de grootste vernieuwing: van monu menten naar cultureel erfgoed, dus van objeetgerichte monumen tenzorg naar gebiedsgericht erfgoedbeleid. De RCE krijgt ook een andere taak: niet langer is zij de hoeder van monumenten, maar de kennisbank voor cultureel erfgoed. De gemeenten zijn nu de hoe ders van hun bezit aan cultureel erfgoed. Dit laatste vormt een veel breder begrip, waarvan de monumenten deel uitmaken tezamen met bij voorbeeld parken en straatpatronen. Met het aanwijzen van beschermde stads- of dorpsgezichten die als ensemble rijksbe- seherming kregen was hierop al voorgesorteerd. 26 Heemschut oktober 2011 Technisch Adviseurs gaan anders werken

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 28