Het gedeeltelijk gespaard blijven van dergelijk verdedigingswerk bij een havenuitgang is uniek Het belangrijkste thema voor de monumentenzorg in de komende jaren is herbestemming. Hier ligt een dijk van een uitdaging Luchtfoto van de waterschans uit 2010 Foto A. van Loon Dat betekent een intensieve stedelijke bebou wing die zeker niet in het omringende land schap past en een zware verminking van dit rijksmonument, waarbij alleen de contouren nog zichtbaar blijven. Het zou doodzonde zijn om de mogelijkheid de watersehans te restaureren op te offeren aan de bouw van woningen, die de komende tien jaar zeer waarschijnlijk niet verkoopbaar zijn. Bovendien is op het naburige terrein, dat vrijgekomen is door de sloop van de alcoholfa- briek Nedaleo en omringende percelen, genoeg ruimte voor meer dan duizend woningen. Nu al blijkt dat delen van het project 'Schelde Veste' voorlopig niet ingevuld kunnen worden en dus renteloos blijven liggen. Heemschut heeft vorig jaar samen met BOEi (maatschappij tot behoud, ontwikkeling en exploitatie van industrieel erfgoed) een voorstel gedaan om de historisch waardevolle fabrieksgebouwen van Nedaleo te herbe- stemmen, waardoor de gemeente aanzienlijk kon besparen op kosten voor bodemsanering. 18 Heemschut oktober 2011 Dit voorstel is zonder argumentatie afgewezen, waarna de tekorten, die al tientallen miljoenen bedroegen, belangrijk hoger zijn uitgevallen. Watersport Het ontwikkelingsplan 'Schelde Veste' voorziet in de aanleg in het bij de waterschans gelegen Oude Havenkanaal. De waterschans kan een ideale aanvulling zijn voor de jachthaven, waar de huisvesting van onder meer de watersport vereniging 'De Schelde', in een passende vorm en omvang kan plaats vinden met in de gracht de nodige extra ligplaatsen. De watersportver enigingen, waaronder ook de zeeverkenners, die nu op een gevaarlijke wijze midden in het industriegebied liggen en daar van de gemeente weg moeten, kunnen daarheen verplaatst worden en zo ontstaat er een zeer aantrekkelijk toeristisch en recreatief watersportcentrum. Ook de scheepswerf voor jachtbouw die er vlakbij ligt heeft de wens uitgesproken toegang tot open water te krijgen, wat in het voor gestelde plan goed mogelijk is. Als er in de toekomst behoefte aan meer waterwoningen ontstaat kunnen deze altijd worden gebouwd in aangrenzende gebieden. De genoemde erfgoed- en watersportorganisaties, waaronder Heem schut hebben gezamenlijk een brief gestuurd naar de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, waarin zij pleiten voor een negatief advies ten aanzien van de bouwplannen. Bij de onder steunende organisaties hebben zich inmiddels gevoegd enkele natuurverenigingen zoals De Brabantse Wal en naburige bedrijven. Professor Dr. Han Leune heeft 31 augustus in Bergen op Zoom een lezing gehouden over de historie, betekenis en mogelijke toekomst van de waterschans. Het belangrijkste thema voor de monumentenzorg in de komende jaren is herbestemming. Hier ligt een dijk van een uit daging voor iedereen: zowel rijk, provincie en gemeenten als erfgoedorganisaties en burger initiatieven. l/l/. Heijbroek is voorzitter van de provinciale commissie Zeeland van Heemschut. Dit artikel is tot stand gekomen dankzij de waardevolle informatie verschaft door professor Dr. Han Leune, expert in de historie van vestingwerken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 20