Bee Verliest Bergen op Zoom haar maagdenvlies? Willem Heijbroek - De vestingstad Bergen op Zoom gold altijd als onneembaar en werd daarom 'La Pucelle' (De Maagd) genoemd. Tij dens de Tachtigjarige Oorlog is een uitgebreid stelsel van vestingwerken rond de stad ontworpen. Om de haven te beschermen is in 1584 de waterschans gebouwd. De vele vij anden die de stad hebben belegerd is het nooit gelukt deze schans in te nemen. Als de stad maagd wordt genoemd mag de waterschans het maagdenvlies heten. Dit verdedigingswerk is zelfs ouder dan de West-Brabantse Waterlinie met de forten De Roovere, Pinssen en Moermont Links. Schelde Veste, geprojecteerd op een luchtfoto. Herstel van de Waterschans is goed uitvoerbaar. Foto Google Earth Boven. De Zuid- en Noord Schans op de kaart van Bonaventura Peters uit 1635. Samen vormden ze de waterschans. NADAT DE SCHANS zijn oorspronkelijke functie had verloren is deze deels afge graven en zijn stukken van de gracht gedempt. Toch is vanuit de lucht nog goed de vorm van het fort te zien, vooral door de omringende dijk die de stervorm accentueert. De gemeente Bergen op Zoom wil, om een deel van de grote verliezen te dekken die ontstonden bij het plan 'Bergse Haven', het binnenterrein (de terre) van de watersehans bebouwen met 160 woningen. Een groot aantal erfgoedorganisaties en water sportverenigingen verzetten zich hiertegen, omdat de watersehans een van de weinige overblijfselen is van de oude vesting en waard is in de oude glorie hersteld te worden. Daarmee is de schans geschikt voor de ontwikkeling tot watersporteentrum met aanverwante bedrijvig heid. Bovendien is het een rijksmonument. Waarborg De watersehans is aangelegd omdat omstreeks 1580 de toenemende oorlogsdreiging door de Spaanse troepen grootschaliger verdedigings werken noodzakelijk maakte. De havenmond moest ook worden beschermd om de aanvoer van voedsel en wapens te garanderen en de handelsfunetie van de stad te waarborgen. Daarvoor bouwt men aan beide zijden van de havenmond in 1584 een fort: 16 Heemschut oktober 2011 Waterschans dreigt verloren te gaan

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 18