Actie redt wederopbouwkunst in de wijk Heuvel Johanna Jacobs - In snel tempo verdwijnen gebouwen uit de wederopbouwperiode met de daarin voorkomende monumentale kunst. In Breda was vorig jaar een voorma lige huishoudschool aan de Dr. Struyeken- straat, eigendom van de woningcorporatie Laurentius, aan de beurt. Het gebouw bezat drie belangrijke kunstwerken. Het is naoorlogse kunst en daarom heel bijzonder. Er is al zoveel onnodig gesloopt in Breda. Een wandplastiek van vijf meter hoog van Fons Neijens is vorig jaar voorzichtig van de gevel verwijderd. Foto's Johanna Jacobs DE WIJKRAAD, DIE HIERTEGEN in het geweer kwam en Heemschut wisten de gemeente ervan te overtuigen de drie monu mentale kunstwerken, waaronder een van vijf meter hoog, een nieuwe bestemming te geven. Zij proberen nu voor de ontmanteling, restau ratie en herplaatsing geld bijeen te brengen. De gemeente Breda wil de wijk Heuvel, een wederopbouwwijk uit de jaren vijftig van de vorige eeuw, revitaliseren. Gebouwen worden afgebroken en er zijn planologische ingrepen nodig. Aan de Dr. Struykenstraat stond de huishoudschool 'Regina Pacis', een tijdlang in gebruik als onderkomen voor kunstenaars en startende ondernemers en omgedoopt tot 'Heuvel 100'. De architect van dit pand is Frans Mol (1910-1963) uit Breda. 'Heuvel 100', eigendom van woningcorporatie Laurentius, moest gesloopt worden. Tegen een van de buitenmuren bevond zich een grote plastiek van Fons Neijens en een klein kera misch werk van Piet Buijs. Van diens hand is in het interieur ook een glasmozaïek aanwezig. Laurentius heeft geen interesse in de kunst werken en ook de gemeente Breda ziet de waarde ervan niet in, omdat deze in slechte staat zouden verkeren en de kunstenaars ervan niet bekend. Zij vindt een investering pas de moeite waard als blijkt dat het om een object gaat dat een aanzienlijke waarde vertegen woordigt, bijvoorbeeld omdat het door een bekende kunstenaar is ontworpen of omdat het uniek is. De gemeente verwoordt dit in een brief aan Erna van Olphen, een betrokken Piet Buijs maakte voor de huishoudschool deze keramische band. 12 Heemschut oktober 2011 MMMBsaSi ËUBMKÜ m M HB- - Bredase kunstwerken binnen jaar gered

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 14