Zuid-Holland Behoud agrarisch karakter rondom Rotte Kleine kans op behoud Frederikkazerne Den Haag Kerk in Monster wellicht monument Rotterdam - Bij de Rotte buiten Rotterdam zijn nog wat laatste stukjes cultuurhistorie rond de Rotte te vinden. Heemschut en de Vereniging Stedenbouwkundig Wijkberaad Hillegersberg Schiebroek Terbregge pleiten ervoor hier behoed zaam mee om te gaan. Het betreft de boerderijen en de opstallen aan de Bergse Linker Rottekade nummers 450 en 451, boerderijen die vele malen verbouwd zijn en aangepast aan de tijd. Den Haag - De terreinen van de Alexander- en Frederikkazerne aan de Van Alkemade- laan in Den Haag zullen in de komende jaren een drastische verandering ondergaan. De bestaande bebouwing zal gesloopt worden. Op het terrein van de Alexanderkazerne (richting Scheveningen aan de rechterkantzal het Internationaal Strafhof worden gebouwd en de Frederikkazerne zal wijken voor het Nederlands Instituut voor Militaire Historie, het Officiers- hotel en het Commandodienstencentrum. Beide complexen dateren uit de jaren '37/'38 van de vorige eeuw met toevoegingen uit de Tweede Wereldoorlog en later. De twee kazernes staan tegenover elkaar en vormen eikaars spiegelbeeld. De sloop van de Alexan derkazerne is inmiddels onomkeerbaar, maar voor de Frederikkazerne is het misschien nog niet te laat. Daardoor is er geen sprake van gaafheid van de oorspronkelijke bouw, wel is het oorspronkelijke agrarische karakter bewaard gebleven. Nummer 450 wordt dan ook in het bestemmingsplan 'Ommoord buiten de ring' aangeduid als een beeldbepalend object. Dat is geen beschermde status, maar wel een indicatie 'dat de gemeente zich inzet om de waarde te behouden'. Het gebied is tevens de landschappelijke verbinding tussen het Ommoordseveld en de Nessepolder (gemeente Zuidpias) en een belangrijk recreatiegebied. De huidige situatie van de twee locaties komen wat Heemschut betreft in aanmerking voor herontwikkeling en herbestemming, waarbij de huidige kwaliteiten en de meerwaarde van de locaties voor het hele gebied niet worden verstoord. De plannen voor sloop en verkaveling voor drie tot acht woningen staan hier haaks op. Ewout van der Dussen Heemschut vindt dat het de moeite waard is de Frederikkazerne (het poortgebouw met het daarachterliggende carré van gelijkvormige gebouwen uit de bouwtijd) te behouden. De kazerne heeft belangrijke cultuurhistorische waarde, omdat het een van de laatste tastbare restanten is van de rijke militaire historie van Den Haag. Het Haags Monumentenplatform, waarin Heemschut is vertegenwoordigd, is eveneens voorstander van behoud. Mare Scheidius en Stanley Muragg Monster - In Heemschut van februari 2010 werd bericht dat Heemschut, het Cuypersge- nootschap en de Stichting Taskforce Toekomst Kerkgebouwen gezamenlijk beroep hadden ingesteld tegen het besluit van de gemeente Westland om de gereformeerde kerk van Monster niet als gemeentelijk monument aan te wijzen. De kerk zou landelijk gezien niet uitzonderlijk zijn voor het interbellum en voor het werk van architect Plooy. Bovendien zou renovatie te duur zijn voor het kerkbestuur. De drie organisaties brachten bij de rechtbank in dat zij de belangenafweging van West- land onredelijk en onvoldoende gemotiveerd vonden, zeker tegen het licht van het positief advies van de Monumentencommissie van de toenmalige gemeente Monster uit 2002 en het later uitgebrachte advies van de Monumenten commissie Westland. Er is begrip voor de zware financiële gevolgen voor de kerkgemeente bij een aanwijzing. De rechtbank heeft op 27 april de organisaties in het gelijk gesteld. Voor de rechtbank zijn de financiële noden van het kerkbestuur geen argument om van de aanwijzing af te zien. Ook staat voor de rechters vast dat de kerk vanwege het bouwtype, haar gaafheid en de plaats ervan in het gehele werk van Plooy, gebaat is bij bescherming tegen sloop. De gemeente moet nu een nieuwe beslissing nemen. Mia Hopperus Buma juni 2011 Heemschut 7 Rotterdam. De landelijke omgeving van de Rottekade. Foto Eva Petersma Den Haag. De Frederikkazerne aan de Van Alkemadelaan. Foto Mare Scheidius Monster. Er is weer hoop voor de gereformeerde kerk. Foto Leo Dubbelaar

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 9