Heemschut Actief Amsterdam Heemschut wil zorgvuldige herbestemming De Hallen Monumentenaanvraag voor Nicolaascomplex a. m ip Wi Monumenten Binnengast huisterrein lijkt gered Al vanaf het midden van de jaren negentig is stadsdeel West bezig met de herontwikkeling van de voormalige tramremise aan het Bella my pleï n (De Hallen). De eerste plannen gingen uit van een uitgaanscentrum. Een aantal jaren later liggen nu twee plannen op tafel. Het ene is van Lingotto, het andere van de Tramremise Ontwikkelingsmaatschappij (TROM). In beide plannen worden De Hallen herbestemd met een mix van functies. Belangrijk verschil is dat Lingotto voorstelt om twee onderdelen uit het rijksmonument te slopen en hiervoor in de plaats twee nieuwbouwvolumes te realiseren. Aantasting van de Hallen is onwenselijk, omdat de ruimtelijke structuur van de Hallen atypisch is en op geen enkele andere locatie in Amsterdam nog is te beleven. Het com plex bestaat uit lange smalle hallen van grote hoogte, met een bijzondere dakconstructie met veel lichttoetreding. Heemschut heeft zich uitgesproken tegen de sloop van de twee 'niet- monumentale delen'. Het gaat om optoppingen uit 1914. Teleurstellend is dat het stadsdeel West in september 2010 zijn voorkeur voor Lingotto uitsprak, met name op financiële gronden, de cultuurhistorische waarde legt nauwelijks gewicht in de schaal. Overigens is het niet ondenkbaar dat het stadsdeel gedwongen wordt een nieuwe aanbestedingsprocedure te starten, wegens het niet navolgen van Europese regelgeving. Gezien de slechte staat waarin De Hallen zich verkeren, lijkt opnieuw jarenlang oponthoud zeer ongewenst. Jephta Dulloort Heemschut heeft samen met het Cuypersge- nootsehap een aanvraag voor een gemeente lijke monumentenstatus van het Nicolaascom plex in Zuid gedaan. Dit complex, bestaande uit scholen, een klooster en een kapel, is een zeer waardevol modernistisch ensemble uit het begin van de jaren zestig naar een ontwerp van de architecten Lau Peters, J.Th. Peters en B.A.J. Spangberg. Het dient te verdwijnen vanwege de ontwikkeling van de Zuidas (zie ook Heemschut juni 2010). Norman Vervat De Chirurgische Kliniek en het Zusterhuis op het Binnengasthuisterrein achter het Rokin, twee Rijksmonumenten, mogen niet worden gesloopt. De Universiteit van Amsterdam mag op die plaats geen nieuwe universiteitsbibliotheek bouwen. De UvA en stadsdeel Centrum gaan in beroep; desondanks is dit een grote overwinning voor de tegenstanders van de sloopplannen, de Vrienden van de Amsterdamse Binnenstad, het Cuypers- genootsehap, Heemschut en twee bewonersor ganisaties. De rechtbank van Amsterdam heeft hun beroep tegen het verlenen van de monu mentenvergunning voor de sloop van de twee monumenten gegrond verklaard. Deze strijd om het behoud van de monumenten duurt al zo'n jaar of dertig. Heemschut schreef al in 1978 een eerste notitie over het behoud van monumenten op het Binnengasthuisterrein. De rechtbank vindt, dat het dagelijks bestuur van stadsdeel Centrum niet deugdelijk heeft gemotiveerd waarom sloop zou moeten plaats vinden. Heemschut denkt dat een bibliotheek ook in de twee monumenten kan worden geher bergd als de digitalisering van het boekenbe stand zijn beslag krijgt. De kans op succes in het beroep van de UvA en het stadsdeel bij de Raad van State is echter gering, gezien de zorgvuldige wijze, waarop de uitspraak van de rechtbank is geformuleerd. Jaap Kamerling 6 Heemschut juni 2011 Amsterdam. Het Nicolaaslyceum, onderdeel van een complex van scholen, klooster en kapel in Amsterdam-Zuid.Foto Norman Vervat Hl V "4.'. j r ij - -- i Amsterdam. De voormalige tramremise aan het Bellamyplein, nu De Hallen. Foto Norman Vervat - V' T -li' I -1" 4—7— «jiuji.'.r;

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 8