Rubrieken 9 rlands erfgoed in Surabaya 12 Kazerne in Assen 13 Kasteel Hom in boekvorm 14 Monumentale kunst 15 Heemparken 16 Herstel voor Joodse begraafplaats 18 Het gelijk van Heemschut 20 Provinciale initiatieven 21 Kanalenconferentie 22 Amsterdam in de voetsporen van Ton Koot 24 Erfgoedexcursies 29 Educatie 34 Onderzoek in kruipruimte 4 Heemschut Actief 19 Jaarkalender 32 Verenigings nieuws 36 Erfgoed nieuws 40 Lezersservice De nieuwe documentaire 'Surabaya's hidden treasures, saved or lost forever' wil de geringe kennis over de Nederlands-Indische architec tuurgeschiedenis vergroten. Veel moois staat te verkommeren in de wereldstad. De Johan Willem Frisokazerne in Assen is een van de legerplaatsen die, als Defensie blijft bezuinigen, bedreigd wordt door sluiting. Om het nog steeds gave geheel te behouden dringt Heemschut Drenthe in een brief aan de premier aan op een goede vorm van hergebruik als de militairen ooit vertrekken. Nog niet eerder is over het Limburgse kasteel Horn een boek verschenen. Daarin komt deze zomer verandering. Belangstellenden kunnen intekenen. Na een lange speurtocht en na restauratie van de werken van Lex Horn en Peter Alma zijn dit jaar de dakloos geraakte objecten van beide kunstenaars herplaatst in St. Maartensdijk. Heemschut hielp mee zoeken en betalen. In Amstelveen werden ruim voor de oorlog de eerste Heemparken ingericht. De natuur kreeg er een plaats, direct bij de woonomgeving. Sinds kort zijn deze parken rijksmonument. De Joodse begraafplaats bij Zeeburg in Amsterdam bestaat binnenkort drie eeuwen. De laatste halve eeuw raakte het terrein met zo'n tweehonderd duizend graven ernstig in verval. Dat wordt door een speciale stichting nu een halt toegeroepen. Vrijwilligers gaan de verwaarlozing te lijf. Net verschenen in dit jubileumjaar: 'Het gelijk van Heemschut', een boek over honderd jaar opkomen voor het erfgoed. Met per provincie een aantal reddingen en twee beschouwingen over de invloed van Heemschut. Friesland en Groningen zijn de komende weken en maanden aan de beurt met hun jubileumac tiviteiten. Tijdens de World Canals Conference in Groningen zal worden geprobeerd een betere bescherming van de in vergetelheid geraakte waterwegen in Nederland te regelen. Heemschut helpt mee. Ton Koot, een kwart eeuw redacteur van het tijdschrift en tegelijk secretaris van de Bond, had een scherp oog voor wat in Amsterdam de moeite van het bekijken waard is. Niet voor niets was hij ook vicedirecteur bij de VVV. Wie zijn wandelgids uit 1941 naloopt stuit op onverwacht veel herkenning te midden van de kaalslag uit de wederopbouw. Het landelijk bureau houdt deze zomer enkele erfgoedexeursies naar regio's waar de Bond de afgelopen eeuw nauw bij betrokken is geweest. In dit nummer: 25 juni naar Flevoland en Fries land, 8 juli naar Zeeland Heemschut wil graag jongeren betrekken bij de bescherming van monumenten en ander erfgoed. In Groningen ging een klas op bezoek bij een restauratie van een woonwijk. In Amsterdam zocht een symposium naar draagvlak voor een grotere betrokkenheid van jongeren. De meest vergeten uithoek van een bouwwerk is wel de kruipruimte. Op zijn best een lege, droge ruimte tussen de vloer en de grond. Soms drijfnat, soms volgestort met puin, afval of rommel. En dat laatste maakt de kruipruimte interessant voor onderzoek. Heemschut kruipt enthousiast mee. juni 2011 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 5