Inhoud Veel te vieren m. Met ruim 8.500 bezoekers is de Restauratiebeurs in Den Bosch een ongekend succes geweest. Een groot aantal vrijwilligers bemande de stand van Heemschut. Deze had ter gelegenheid van het eeuwfeest, mede dankzij de bijdrage van de BankGiro Loterij, een centrale plaats op de beursvloer. Drie dagen lang werd informatie gegeven over het werk van onze vereniging. Bezoekers kregen gratis het nieuwste tijdschrift mee. Voor de gelegenheid werden vele honderden draagtassen uitgedeeld, zodat het feestlogo van Heemschut 100 jaar tot ver in Den Bosch en omstreken opviel. Nieuwe leden ontvingen het Monumen- tenboek. Ook in dit nummer gaan we door met onze actie waarbij ook u als lid een gratis monumentenboek kunt verdienen bij het aanbrengen van een nieuw lid. Bij het ter perse gaan van dit nummer heeft de Bijzondere Algemene Vergadering van Leden nog net niet plaats gevonden. Een verslag hiervan verschijnt in het augus tusnummer. Wij maken ons nu op voor het congres van Europa Nostra op 8, 9 en 10 juni. Vrijdagavond 10 juni ontvangt Heemschut een bijzondere prijs: de European Heritage Awards worden uitgereikt in het Concertgebouw in Amsterdam. U bent van harte welkom hier bij te zijn: kijk voor meer informatie op www.europanostra.org. Voor onze organisatie blijft het nodige te doen rond de bescherming van ons erfgoed. Zo is de concept visie Erf goed en Ruimte van het ministerie van OCW verschenen. Heemschut zal de visie voorzien van een reactie. Wij blijven aandacht vragen voor de rol van de vrijwilliger in erfgoedland. De positie en belangen van het particulier initiatief in de monumentenzorg dient breder onder de aandacht te komen, vooral bij de politiek. Tot slot onder tekent Heemschut de Nationale Agenda Herbestemming. De komende jaren zullen wij ons nog meer richten op het bevorderen van hergebruik en herbestemming, vanuit de filosofie dat monumentenbehoud per definitie staat voor duurzaamheid. Karei Loeff, directeur Heemschut mag dan als organisatie honderd jaar bestaan, vooruitkijken is altijd een belangrijk onderdeel geweest van de vele initiatieven van de erfgoedvereniging. De afgelopen jaren is het accent bij behoudacties nadrukkelijker op het hergebruik komen te liggen. Industriële complexen, kerkgebouwen, oude vil la's, en scholen of kantoren konden behouden blijven dankzij een nieuwe invulling. Hergebruik in pure vorm is te zien in Amsterdam, op de eilanden in West, zoals Bickers- en Realeneiland. De eeuwenoude pakhuizen zijn de afgelopen tientallen jaren gered van verpaupering en sloop door ze geschikt te maken voor bewoning. Overigens pas nadat er ook al heel veel is verdwenen. Elke generatie ontdekt opnieuw wat waardevol en waardeloos wordt gevonden. Voor Heemschut betekent dit, dat er geregeld initiatieven nodig zijn om jongeren bewust te maken van hun omgeving. Juist door bij vertegen woordigers van aanstormende gene raties al waardering te creëren voor 'oude zooi' neemt de kans toe dat die zooi later de bescherming krijgt die het verdient. En die waardering is er. Zo ving een van de redacteuren van Heemschut onlangs in de trein bij het binnenrijden van het Centraal Station in Amsterdam de verzuchting op: 'Dit vind ik toch altijd zo'n mooi gebouwd historisch station'. Verrassend, uit de mond van een jongen die deel uit maakte van een groepje dat duidelijk vanuit de provincie op weg was om in de grote stad de bloemen buiten te zetten. Die jongen heeft duidelijk gevoel voor de Heemsehutkijk. Heemschut vindt educatieprojecten voor jongeren belangrijk. Vandaar dat in deze editie een project en een discussie - in Groningen en in Amsterdam - worden belicht. In een volgend nummer besteedt Heemschut ruim aandacht aan een breed opgezet schoolproject in Amersfoort. Ook Heemschut. Foto cover Heemschut: Ingekleurde tekening (niet gesigneerd) van het Bickerseiland in Amsterdam, vermoedelijk tweede helft 18de eeuw. Wie meer weet over de exacte locatie bij Bickerseiland kan dit mailen naar redoctie@heemschut.nl Collectie Willem Heijbroek 2 Heemschut juni 2011 Jongeren en Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 4