Watergilde blijft actief voor open Mallegatsluis Gelderland koopt en restau reert dubbele waaiersluis Ai wjUm 100 jeuvo m - smeed- en constructiebedrijf www.derestauratiesmid.ni r De zevende Waterconferentie van het Gouds Watergilde zal deze maand, op 23 juni, actie voeren voor het wegnemen van de laatste hindernissen voor een open vaarroute tussen Gouwe en Hollandsche IJssel. Kort na het ontzet van Leiden in 1574 werd op last van Willem van Oranje de Mallegatsluis in Gouda geopend. Een mallegat is een water waar je niet doorheen kunt varen. Kort na de watersnood van 1953 werd de havensluis bij het oude Tolhuis definitief gesloten en de toegang afgedamd. In alle plannen van de laatste 30 jaar over water in de gemeente Gouda kwam het weer in verbinding brengen van de Gouwe met de Hollandsche IJssel naar voren. Bruggen en sluizen langs de vaarweg door de binnenstad werden aangepast voor de toekomstige doorvaart. Dit jaar komen de res tauraties van de Donkere Sluis, de Sint Jans- brug en de Uiterste brug aan de haven gereed. Daarmee zijn alle elementen op één na van de doorgaande verbinding van de Gouwe gereed gekomen. Als laatste schakel is de havensluis aan de beurt. Daar is nu geen geld meer voor, meent het college van B Et W. Een burgeriniti atief leidde tot een motie in de gemeenteraad, waarin opgeroepen wordt de financiering en de subsidiemogelijkheden nader te onderzoeken. Het Gouds Watergilde levert met de zevende Watereonferentie in de Sint Janskerk een inhoudelijke bijdrage aan deze motie. U kunt per mail inschrijven via han.breedveld(a)planet. ni Er zijn geen kosten, maar na inschrijving wordt op uw aanwezigheid gerekend. De provincie Gelderland wil de dubbele inun- datiewaaiersluizen bij Asperen kopen. Deze tegenover elkaar liggende sluizen zijn uniek in de wereld en vormen een onderdeel van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. De historische linie waarmee Nederland zich beschermde tegen vijandelijke invallen door delen land onder water te laten lopen en die nu genomi neerd staat voor de werelderfgoedlijst. De provincie koopt de unieke dubbele waaier sluizen voor 1 euro van het Rijksvastgoed- en ontwikkelingsbedrijf. Na aankoop zorgt de provincie voor restauratie. Volgens gedepu teerde Annelies van der Kolk zijn nergens ter wereld nog dubbele waaiersluizen te vinden. 'Door deze aankoop en restauratie behouden we een uniek Hollands waterkundig werk. De plaats waar de sluizen zijn is bovendien bijzonder attractief door de slingerende Linge, de uiterwaarden en fruitboomgaarden. Hier kunnen toeristen uit binnen-en buitenland kennis maken met het rivierenland.' De waaiersluis is een uitvinding van Jan Blanken. Deze was ten tijde van Napoleon Inspecteur-Generaal bij Rijkswaterstaat. Het bijzondere van een waaiersluis is dat de sluis deuren door omloopriolen met schuiven, ook tegen hoog water in, kunnen worden geopend of gesloten, zelfs tegen de stroom in. In de hele wereld zijn er nog slechts zeven waaiersluizen te vinden. Door de sluizen te sluiten kon het land onderlopen (inundatie). De sluis beveiligt al sinds 1284 Zuid-Holland tegen overstroming als gevolg van dijkdoorbraken in Gelderland. Fort Asperen, de Wapenplaats en Fort bij de Nieuwe Steege beschermden met hun vuur kracht het systeem van sluizen, dijken en kolken en waterstaatkundige werken van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie. Het militair ensemble is op deze plek nog volledig intact en maakt de kracht en werking ervan goed zichtbaar. Energieweg 19 4231 DJ Meerkerk Postbus 4 4230 BA Meerkerk Tel. 0183-358777 Fax 0183-358787 i nfo@vandervegt. n I NGK erkende restauratie Smederij Stalen ramen Restauratie projecten Alle voorkomende staalconstructies, trappen, hekwerken zowel in staal, aluminium en roestvrijstaal Smeedwerk 38 Heemschut juni 2011 ERKENDE SMEDERIJ PHSHHMM8 r**'liBMarteasfsj Van der Vegt

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 40