Restauratie Manifest pleit voor meesterstitel Achter het behang: restauratie van een regentenkamer Leerstoelen erfgoed en ruimte Monumentenfonds 1818 Erfgoededucatie 'Je kunt het bij een restauratie maar één keer verprutsen', aldus het Hoofdbedrijfschap Ambachten en het Platform Restauratie in het Restauratie Manifest dat in april tijdens de Res tauratiebeurs werd gepresenteerd. Eigenaren van cultureel erfgoed, restauratiebedrijven, brancheorganisaties, overheden en opleidingen worden in het Manifest opgeroepen om op een meer structurele en transparante wijze samen te gaan werken aan het behoud van het restau ratieambacht. Imagoverbetering, door bijvoor beeld een nieuw in te voeren titel 'Meester in het restauratieambaeht', betere samenwerking binnen het onderwijs en meer afstemming met het bedrijfsleven zijn essentieel om duurzaam cultuurbehoud te garanderen, stelt het Hoofd bedrijfschap Ambachten. Eind vorig jaar is het onderzoeks- en onder- wijsnetwerk Erfgoed en Ruimte gestart. Drie leerstoelen moeten een impuls geven aan wetenschappelijk onderzoek en hoger onderwijs op het snijvlak van cultureel erfgoed, ruim telijk ontwerp en ruimtelijke planning en aan vernieuwing van de uitvoeringspraktijk. Aan de Vrije Universiteit Amsterdam is dr. Hans Renes benoemd, aan de Technische Universiteit Delft ir. Eric Luiten en aan Wageningen University is dr. Joks Janssen benoemd tot hoogleraar. De drie leerstoelen onderzoeken vanuit een eigen optiek, hoe erfgoed en ruimte met elkaar in verband kunnen worden gebracht. Het onderzoeks- en onderwijsnetwerk Erfgoed en Ruimte is een initiatief van de rijksoverheid (ministeries van Onderwijs, Cultuur en Weten schap, Infrastructuur en Milieu en Economische zaken, Landbouw en Innovatie), de Vrije Uni versiteit Amsterdam, de Technische Universiteit Delft en Wageningen University. Het is een vervolg op het Onderwijsnetwerk Belvedere. Tijdens het Nationaal Museumweekend ging in museum Het Dolhuys in Haarlem de film 'Achter het behang' in première. Filmmakers Henk Maurits en Machiel Amorison kropen voor deze film twee jaar met hun camera achter het behang van de 18de eeuwse Regentenkamer van Het Dolhuys om de ingrijpende restauratie van de kamer in beeld te brengen. In mei 2008 werd in Het Dolhuys, het nationaal museum van de psychiatrie in Haarlem, begonnen met de restauratie van de historische Regenten kamer uit 1756. In de eerste plaats werd de 15 meter lange wandschildering van de Haarlemse behangselschilder Jan Augustini grondig geres taureerd. Ook de kamer zelf kreeg een forse opknapbeurt. De kamer werd teruggebracht in de originele kleuren uit 1756. Tegelijk werd een gedurfde modernisering doorgevoerd door de vloer te bedekken met een kleurrijk designta pijt, door een eigentijdse spiegelende vergader tafel en een moderne kroonluchter. Uit vele uren opnamemateriaal is een informa tieve en educatieve film gemonteerd van ruim 50 minuten. Hierin worden niet alleen de high lights getoond, maar ook de controverse die een aanpassing van een historische stijlkamer aan de eisen van deze tijd oproept. De dvd van de film is te koop in de museum winkel van Het Dolhuys ofte bestellen via mcdiotheck@hctdolhuys.nl of psyncmo@onlinc.nl. Prijs 14,95. Haarlem Dolhuys. Filmmakers Henk Maurits (links) en Machiel Amorison in de Regentenkamer. Foto PR Haarlem Dolhuys, Regentenkamer. Foto PR Fonds 1818, het Prins Bernhard Cultuurfonds en het Restauratiefonds beheren samen het nieuwe MonumentenFonds 1818 om gemeente lijke monumenten en monumentale kerken een tweede leven te geven. Dit fonds verstrekt laag - rentende leningen aan eigenaren van gemeen telijke monumenten en monumentale kerken die een her- of nevenbestemming krijgen. Het fonds richt zich op de regio Den Haag, Zoetermeer, Delft, Leiden, de Duin- en Bollenstreek en tus senliggende gemeenten. Uit het Monumenten- Fonds 1818 kunnen leningen tot een maximum van 2 ton verstrekt worden. In totaal is een bedrag van drie miljoen euro beschikbaar. Erfgoed Nederland heeft dit voorjaar de website www.crfgocdncdcrlond.nl/educotic gelanceerd. Deze wil een landelijk verzamel punt zijn voor erfgoededueatie en is bedoeld voor erfgoedinstellingen en andere organi saties of personen die met erfgoededueatie te maken hebben. Educatiebeleid in de erfgoedsector en de kwaliteit van erfgoe dedueatie zijn centrale onderwerpen. Ook geeft de site een literatuuroverzicht, onder zoek, landelijk nieuws, een landelijke agenda, overzicht van internationale, nationale en provinciale initiatieven en de infrastructuur van erfgoededucatie in Nederland. juni 2011 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 39