Museum Mesdag wordt De Mesdag Collectie Heemschutfeest in Ridderzaal Restauratie Museumpark Orientalis gestart Na een verbouwing van twee jaar opende Museum Mesdag in mei weer de deuren, onder een nieuwe naam: De Mesdag Collectie. Het voormalige woonhuis en museum van zeeschilder Hendrik Willem Mesdag en Sientje Mesdag-van Houten toont dan weer Mesdags uitzonderlijke verzameling 19de eeuwse kunst in het oorspronkelijke museum, dat in 1887 geopend werd. Er is voor een nieuwe naam gekozen om meer nadruk te leggen op de bijzondere verzame ling van het echtpaar Mesdag. Tijdens de verbouwing van het museum is daarom ook gekeken naar een opzet die de collectie meer tot haar recht doet komen, om het bijzondere karakter van deze kunstverzameling centraal te stellen. Belangrijke schilderijen, objecten en lijsten zijn gerestaureerd. De Mesdag Collectie valt sinds 1991 onder het beheer van het Van Gogh Museum in Amsterdam. Vincent van Gogh was een groot bewonderaar van de School van Barbizon en de Haagsche school waarvan Mesdag vele schilderijen in zijn verzameling had. Heemschut belegde 14 mei in Den Haag in ver band met het eeuwfeest een bijzondere alge mene vergadering. Onder anderen ook koningin Beatrix en staatssecretaris Halbe Zijlstra waren tussen de honderden Heemschutleden aan wezig. De koningin kreeg in de Ridderzaal het eerste exemplaar van het jubileumboek 'Het gelijk van Heemschut' uitgereikt door redacteur lem Heijbroek. Na het feestelijke officiële gedeelte en de lunch waar de koningin uit voerig van gedachten wisselde met een aantal vrijwilligers volgden 's middags excursies in de hofstad. In de augustuseditie van Heem schut wordt uitvoerig stilgestaan bij deze voor Heemschut bijzondere bijeenkomst. Koningin Beatrix bekijkt het jubileumboek van Heemschut. Foto Fleemschut Joodse Dorp 'Beth Juda' eerste restauratielocatie De restauratie van meer dan 20 rijksmonu menten in Museumpark Orientalis is begin dit jaar ter hand genomen. Firma Koninklijke Woudenberg neemt als eerste de locatie Beth Juda (Het Joodse Dorp) onder handen. De restauratie van het hele complex zal duren tot eind 2012. Het gaat om de restauratie van ruim twintig rijksmonumenten in het museumpark en het Begraaf- en Gedenkpark, inclusief de beeldengroepen van kunstenaar Piet Gerrits. Het is daarmee het omvangrijkste restauratieproject op het gebied van religieus erfgoed in Nederland. De werkzaamheden worden gefaseerd uitge voerd. Na de restauratie van Beth Juda volgen de geboortegrot, de Timmermanswoning en -werkplaats en de Oosterse Herberg. Later zijn het Paleis van Pilatus en het Sanhedrin Nijmegen. Museumpark Orientalis begon de ingrijpende restauratie bij het Joodse dorp Beth Juda. Foto's MPO in de Via Christiana aan de beurt. Ook wordt de Hemelvaartskoepel op het Begraaf- en Gedenkpark in de oude glorie hersteld. Rijk, de provincie Gelderland en de gemeente Groes- beek subsidiëren voor een totaalbedrag van 6,4 miljoen. In het najaar van 2010 presenteerde Museum park Orientalis zijn toekomstplan 'Orientalis: zinvol beleven 2011-2015'. De essentie van dit plan is de realisatie van een eigentijds thema park voor wereldreligies en spiritualiteit dat voortbouwt op de fundamenten van het unieke religieuze erfgoed in de Heilig Land Stichting. De vrijheid van godsdienst is het centrale uitgangspunt. De totale investeringskosten bedragen 21 miljoen. 36 Heemschut juni 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 38