Oud-leerlingen waren diep geroerd door het weerzien van de oude proefwerken en het borstbeeld van Napoleon. De foto van het beeld van Napoleon in een leslokaal van de HBS. De leerlingen voerden een ceremonie uit en doopten het beeld: 'Divus Augustus'. Conclusie De vondsten in de HBS geven een tastbaar beeld van de geschiedenis dat sterk tot de verbeelding spreekt en aanvullend werkt op bestaande geschiedschrijving. Oud-leerlingen die de presentatie van de resultaten bezochten waren diep geroerd door het weerzien van de oude proefwerken en vooral het terugzien van het borstbeeld van Napoleon. Eén leerlinge, mevrouw Wigman, haalde na afloop vol trots een foto van het beeld tevoorschijn en vertelde hoe zij het, kort na de oorlog, met haar vrien dinnen terugvond op de zolders van de HBS en hoe zij het in een heuse ceremonie Divus Augustus doopten. Naar aanleiding van de vondst in de kruipruimte had zij nu weer contact met vriendinnen, die zij al in geen jaren had gesproken. Zonder het bouwbiografiseh onderzoek was dit verhaal, net als het beeld, vermoedelijk verloren gegaan. Divus zelf heeft inmiddels weer een plaatsje in het gebouw gekregen. De andere vondsten worden overgedragen aan het Wageningse stadsmuseum en blijven zo voor het nageslacht bewaard. Jobbe Wijnen met het teruggevonden borstbeeld van Napoleon. pand vlakbij de HBS werd ook onderzocht, maar dat heeft platte daken, stenen vloeren en is geheel onderkelderd, waardoor kruipruimten ontbreken. Hier werden nauwelijks bouwbio- grafische sporen aangetroffen. Ook de intensiteit van renovaties speelt een rol. Datering van de vondsten in de HBS maakte duidelijk dat een verbouwing in de jaren '60 een piek van vondstmateriaal uit die periode heeft veroorzaakt. Renovatie werkte hier dus positief op de aanwezigheid van vondsten. Dit is niet altijd het geval. Voor de Villa KaIk- wegh - een pand in Amersfoort van ongeveer dezelfde leeftijd als de HBS - was de verwach ting vooraf hoog gespannen, want dit gebouw was eens onderdeel van Concentratiekamp Nog meer factoren bepalen het resultaat van bouwbiografiseh onderzoek, zoals het gebruik (woonhuis, kantoor of industrieel) en de omstandigheden in de kruipruimte (droge zandgrond of natte klei). Deze factoren zijn nu onderwerp van vervolgonderzoek, om daarmee preciezer te kunnen voorspellen voor welke gebouwen bouwbiografie de grootste meerwaarde heeft. Amersfoort. Zou er iets van het beruchte ver leden zijn terug te vinden in de kruipruimte? Niets, zo bleek, want bij de verbouwing in de jaren '90 zijn de kruipruimten en de kelders volgestort met zand en beton en de zolders opnieuw betimmerd. Sporen van het verleden zijn daardoor verdwenen, of op dit moment ontoegankelijk. Een inscriptie in hout op de zolder van de HBS: 'H.C. van Putten, DEC 44 SS t'. J. Wijnen werkt als specialist Tweede Wereld oorlog voor RAAP Archeologisch Adviesbureau De publicatie Kruipend door de Burgerschool. Een pilot voor bouwbiografiseh locatie- onderzoek naar sporen van de Tweede Wereldoorlog in de voormalige HBS in Wageningen - RAAP-rapport 1234 - is verkrijgbaar via RAAP, www.raap.nl Meer onderzoek Jobbe Wijnen wil graag vaker cultuurhistorisch onderzoek uitvoeren als in de Wageningse HBS. Ideeën? Mail naar jobbew@xs4all.nl juni 2011 Heemschut 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 37