Verenigingsnieuws Europa Nostra Award voor Heemschut In memoriam Henk Nieuwenhuis overleden Cultuur in de prijzen bij jarige BankGiro Loterij CULTUUR MAAKT JE RIJKER In de categorie 'toegewijde service' krijgt de Bond Heemschut op 10 juni de Europa Nostra Award, EU prize for cultural heritage. Heemschut werd voorgedragen voor deze Europese prijs door Erfgoed Nederland, Bureau Monumenten en Archeologie van Amsterdam en het Nationaal Restauratiefonds. Directeur Karei Loeff: 'Deze prijs zet onze vrijwilligers in ons eeuwfeestjaar extra in het zonnetje. Dankzij de toewijding van onze leden en vrijwilligers kan Heemschut haar belangrijke bijdrage leveren aan het behoud en de bescherming van waardevol erfgoed in Nederland.' Heemschut was zelf mede grondlegger van ver schillende erfgoedorganisaties zoals Vereniging Hendrick de Keijser (1918) en Vereniging De Hollandsehe Molen (1923). In 1953 was Heem schut ook verantwoordelijk voor de oprichting van het Bureau Monumenten en Archeologie in Amsterdam. Heemschut wist de rijksoverheid te stimuleren tot het vervaardigen van de eerste Monumentenwet in 1961. In 1965 stond Heem schut aan de wieg van Europa Nostra: the voice for cultural heritage in Europe. Dankzij de acties Europa Nostra Award van de vrijwilligers van Heemschut werd menig monument gered van de sloophamer. In het jubileumboek 'Het gelijk van Heemschut', dat 14 mei verschijnt, staat een keur aan geslaagde reddingsacties, verspreid over heel Nederland. Uit 140 genomineerden uit 31 landen werden 27 winnaars van de Europa Nostra Award gekozen. De prijsuitreiking vindt plaats in het Concertgebouw in Amsterdam op 10 juni in aanwezigheid van de eurocommissaris voor Cultuur, Andrea Vassiliou en president van Europa Nostra, Placido Domingo. Dan wordt ook bekend gemaakt welke zes prijswinnaars de Grand Prix, met een bedrag van 10.000 euro, toegekend krijgen. Tweede Nederlandse winnaar is BK City in Delft in de categorie Conservation. BK City is het hergebruik van de uit 1920 date rende gebouwen van de faculteit bouwkunde van de Technische Universiteit, dat in 2008 afbrandde. Derde winnaar: het Amsterdamse architectuur- en kunstproject ArtZuid in de categorie Education, Training and Awareness- raising. Dat brengt het vooroorlogse Plan Zuid van Berlage met onder meer een beeldenroute onder de aandacht. Europa Nostra: www.curopanostra.org Erfgoed Nederland: www.crfgocdncdcrland.nl Bureau Monumenten en Archeologie: www.bma.amstcrdam.nl Nationaal Restauratiefonds: www.rcstauraticfonds.nl. Henk Nieuwenhuis, p.r.-man van de provinciale commissie Overijssel van Bond Heemschut, is op 2 februari op 79-jarige leeftijd overleden. Hij kampte al enige tijd met een afnemende gezondheid. Nieu wenhuis verzorgde diverse jaren de public relations voor Heemschut Overijssel. Henk Nieuwenhuis woonde in Raalte en was journalist van beroep. Voor het Deventer Dagblad - later De Stentor - verzorgde Nieuwenhuis onder meer de regionaal bekende rubriek Snippers. Henk Nieuwenhuis stond bekend om zijn humor en zijn kwinkslagen. De crematieplechtig heid was op woensdag 9 februari. Tijdens de jubileumeditie van het jaarlijkse Bank Giro Loterij Goed Geld Gala is traditiegetrouw de hoogte bekend gemaakt van het bedrag dat dit jaar wordt afgedragen aan cultuur in Nederland, uit de opbrengst van 2010. Geld dat is bijeen gebracht door de 750.000 deelnemers die nu al 50 jaar maandelijks kunnen meespelen in de BankGiro Loterij. Van elk verkocht lot is de helft bestemd voor cultureel erfgoed. Vorig jaar kreeg Bond Heemschut ter onder steuning van de viering van het eeuwfeest een bedrag van 200.000 euro. Ook dit jaar vielen weer veel organisaties in de prijzen, met zeer substantiële bijdragen tot een totaalbedrag van 270 miljoen euro. Heemschut gebruikte de gift van de BankGiro Loterij onder meer voor de aanschaf van nieuw expositiemateriaal. De BankGiro Loterij steunt organisaties als het Spoorwegmuseum, Rijksmuseum, Fries Museum, Prins Bernhard Cultuurfonds, Vereni ging De Hollandsehe Molen en Beeld en Geluid. Waar veel andere subsidieverstrekkers de afge lopen tijd stevig moesten bezuinigen in hun budget voor bijdragen aan culturele bestem mingen groeiden het budget en de uitgaven van BGL vorig jaar nog steeds. 32 Heemschut juni 2011 tëankX jiro Loterij

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 34