Aangeven wat renoveren en wat restaureren is M.J. DE NIJS EN ZONEN Marianne van den Burg - Zijn jongeren voor Heemschut verloren? Hebben ze niets met erfgoed of geschiedenis? En moetje tot de groep ouderen behoren om daar oog voor te krijgen? Postbus 1 1749 ZG Warmenhuizen Telefoon 0226 - 39 70 00 info@mjdenijs.nl www.mjdenijs.nl Groningen. Basisschoolleerlingen van De Kleine Wereld op bezoek op de bouwplaats in het Blauwe dorp. Foto Vincent Erdin JE KUNT KINDEREN OPZOEKEN om hen te leren oog te krijgen voor cultureel erfgoed, vinden leden van de Groningse provinciale commissie. Zo werd in mei van het afgelopen jaar met de Groningse christelijke basisschool 'De Kleine Wereld' het educatieprojeet Het Blauwe Dorp uitgevoerd. Het plan voor dit pro ject was al veel eerder ontstaan, op de Open Monumentendag in 2009. De PC Groningen van Heemschut stond die dag met een informatiekraam in de Simon van Hasseltschool. Deze staat in de Oosterparkwijk in de stad Groningen en is qua bouwstijl een fraai voorbeeld van de Amsterdamse School. Samen met de conciërge en enkele leden van het buurtbewonerseomité verzorgde Heemschut excursies door het gebouw en het aangrenzende Blauwe Dorp. Het Blauwe Dorp, de kern van het bouwproject Plan Oost uit de jaren 1920, kent een roerige geschiedenis. Het ontwerp van deze gemeentelijke woningbouw is van stadsarchitect J.A. Muloek Houwer. De boerderijwoningen in het op zichzelf staande wijkje in de Oosterparkwijk waren indertijd spraakmakend en zijn dit gebleven. Heemschut heeft actief bijgedragen aan het behoud van de woningen in de buurt. In april werden de renovatie en restauratie afgerond. Ook basisschool 'De Kleine Wereld' is wat gebouw betreft een voorbeeld uit de periode van de Amsterdamse School en staat in de omgeving van het Blauwe Dorp. In overleg met de docent van de bovenbouw, groepen 7 en 8, is de inhoud van het project ontwikkeld. De thema's en opdrachten werden verdeeld over vier groepen. Die moesten zich buigen over de geschiedenis van de buurt, over de beroepen die vroeger en nu werden uitgeoe fend, oude kaarten en plattegronden moesten worden vergeleken met nieuwe en de leerlingen moesten aangeven wat renoveren en restau reren is, en waarom dit in deze wijk nodig was. De leerlingen hebben twee middagen aan de uitwerking van de opdrachten gewerkt. Leden van Heemschut gaven bij de start uitleg en waren gedurende het gehele project als vraagbaak aanwezig, voorzien van documenta tiemateriaal. Op 28 mei presenteerden de vier groepjes hun resultaten, waarna een wandeling volgde door het Blauwe Dorp. Uitvoerder Bert Vos van Plegt Vos Noord Bouwgroep leidde rond en liet hen nog weer nieuwe feiten kennen. Marianne van den Burg is lid van de Provinciale Commissie Groningen van Heemschut juni 2011 Heemschut 29 Groningen: Heemschut in de klas

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 31