Erfgoedexcursie Zaterdag 25 juni: Flevoland (Lelystad) en Friesland (Sloten en Marssum) Irene Agterkamp - Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan organiseert het landelijk bureau van de Bond Heemschut dit jaar met behulp van de pro vinciale commissies excursies in provincies Zeeland, Drenthe-Groningen en Flevoland-Friesland. Er worden veelal gebouwen en locaties bezocht waar Heemschut bij betrokken is (geweest). Sloten. Gracht in het vestingstadje. Foto Irene Agterkamp Marsum. Het Poptaslot of Heringastate. Foto Irene Agterkamp DE PROVINCIES FLEVOLAND en Friesland bezitten monumentale parels die bedreigd werden maar mede door de inzet van Heem- sehut gered zijn. De excursie van 25 juni naar Flevoland en Friesland start in het Erfgoedcen trum Nieuw Land in Lelystad met een ontvangst door directeur J. Agema en een kopje koffie of thee. In het museum is veel over de historie van de jonge provincie Flevoland te zien. In Lelystad wordt het voormalige werkeiland bezocht, de aanleg ervan vormde een eerste stap in de drooglegging van Flevoland. In 1953 arriveerden de eerste bouwvakkers op het eiland om de sluis en het gemaal 'Wortman' te bouwen. Zij woonden in het stenen barakkenkamp, dat reeent is gerenoveerd. In 1956 en 1957 werd de polder in negen maanden drooggemalen. In 2009 heeft Heemschut geijverd voor het behoud van het werkeiland dat bij een herziening van het bestemmingsplan werd bedreigd. Heemschut beschouwt het werkeiland als een monument van de inpoldering. Tot op heden heeft dit werkeiland in Lelystad-Haven nog steeds geen beschermde status. Sloten Het gezelschap reist door naar Sloten in Friesland, voor een lunch in de monumentale boerderij waarin restaurant de Mallemok is gehuisvest. Met gidsen van de Vereniging Vrienden van Sloten wordt de ongeschonden plattegrond van het stadje met gracht, een straat daar dwars op en een wal met vijf bolwerken bekeken. De oorspronkelijke omwalling en stratenstructuur is bijna geheel bewaard gebleven. Heemschut voorkwam midden jaren vijftig dat dwars door Sloten een verkeersweg werd aangelegd. In plaats daarvan kwam er een rondweg om de stad. Bij Marssum ligt het zeer fraaie Heringastate, dat meestal Poptaslot (uit 1512) wordt genoemd. U krijgt een exclusieve rondleiding, ook langs het gasten verblijf en in de kerk. De tuin bij het Poptaslot was eind jaren twintig bedreigd, maar werd mede door de inzet van Heemschut gered. In restaurant Het Grauwe Paard naast het Poptaslot staan een drankje en een sandwich klaar voor de terugrit naar het startpunt: NS station Amersfoort. Onderweg stops bij NS station Leeuwarden, het erfgoedeentrum Nieuw Land en het NS station in Lelystad-centrum. Programma 9.05 uur: Vertrek touringcar NS station Amersfoort naar Lelystad 10.00 uur: Ontvangst Erfgoedeentrum Nieuw Land 10.30 uur: naar Werkeiland 11.45 uur: Busreis naar Sloten 12.45 uur: Lunch 15.45 uur: Busreis naar Marssum 17.00 uur: Afsluitend drankje 17.35 uur: Rit terug naar Amersfoort Routebeschrijving Om ca. 9.00 uur vertrekt Heemschut bus vanaf NS station Amersfoort direct naar het Erfgoedcentrum Nieuw Land in Lelystad. Van NS station Lelystad-Centrum bus F naar het Erfgoedcentrum. Vanuit Heerenveen, Zwolle en Harderwijk zijn snelle bus verbindingen naar Lelystad. Per auto: betaald parkeren in de VOC-garage bij Nieuw Land. Aanmelden Aanmelden kan via de website www.heemschut.nl (via agenda) of telefonisch 020-6225292. Aanmeldingen zijn definitief na ontvangst van het bedrag op rekening nr. 14.62.53.442. te Amsterdam, t.n.v. Heemschut te Amsterdam o.v.v. '25 juni Flevoland-Friesland'. U ontvangt bericht van bevestiging. Het dagprogramma ontvangt u ter plaatse. Deelname kost 39,00 voor leden, €49,00 voor niet-leden. E-mail- adres Heemschut: info@heemschut.nl. Informatieve websites: http://www.nieuwlanderfgoed.nl/ http://www.mallemok.nl/ http://www.poptaslot.nl/ http://www.hetgrauwepaard.nl/ http://www.heemschut.n l/b uxus/do es/ Voorwaarden_aanmelding_erfgoed- excursie.pdf. 24 Heemschut juni 2011 Over het gelijk van Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 26