Naar de bijzonderste uithoeken van Amsterdam Piet Arp - Ton Koot was na de Tweede Wereldoorlog van 1946 tot 1973 secretaris en redacteur van Heemschut. Naast talloze andere functies die hij bekleedde, zoals onderdirecteur van de VVV Amsterdam, slotvoogd van het Muiderslot, secretaris van het Rijks museum en bestuurslid van talloze behoudsorganisaties vond hij ook tijd om te schrijven over wat hij belangrijk vond om te behouden. Vooral oog voor de nauwe steegjes, de bijzondere door kijkjes zoals vanaf de watertrap De bordjes "Onbewoonbaar ver klaarde woning" hangen er al op, ze zijn gedoemd te verdwijnen, Amsterdam. Prinseneiland. Appartementen in de pakhuizen waarin eeuwenlang de handelsvoorraden van de stad werden opgeslagen. Foto's Heemschut MET ZIJN PUBLICATIES wist hij dui zenden te betrekken bij de schoonheid van Nederland. Veel van wat Koot voor en tij dens de oorlog al als bijzonder bestempelde valt nu nog steeds te bewonderen. Opvallend veel ook is helemaal verdwenen. En nu... Amsterdam in was een wandelgids van Koot, die in 1941 voor het eerst verscheen en meteen al een aantal herdrukken beleefde. Tot in de jaren zeventig is het boek met wandelingen herdrukt. De tochten zijn in een paar uur tijd rustig na te lopen in en rond Amsterdam. Ton Koot had daarbij een open oog voor wat bijzonder was. De stadsuitleg volgens het plan-Berlage in Zuid vond hij bij voorbeeld een moderne parel, in de negentiende eeuwse stadswijken kon hij echter weinig goeds ontdekken. Oudste Een van zijn tochten voert langs de grenzen van het oudste Amsterdam. Die zijn nauwelijks meer zichtbaar, maar sporen vindt hij genoeg. Zoals van de oudste Amsterdamse woning, een in hout gebouwde woning aan de Zeedijk 1. Kort voor de wandeling in de jaren twintig 22 Heemschut juni 2011 nog gerestaureerd door A.A. Kok, ook al een voorman van Heemschut. Koot heeft in dit deel van de stad vooral oog voor de nauwe steegjes, de bijzondere doorkijkjes zoals vanaf de water trap bij een zijsteeg van de Warmoesstraat, de Guldehandsteeg, met uitzicht op het drukke Damrak. 'Geeft het van deze plek niet een ongedacht overzicht op de drukke overzijde?' De Oudezijds Kolk of Rottenest was ook in Koot's jaren al een plaatje waar graag bij werd stilgestaan. 'De huizen rijzen hier recht uit het water op en dringen samen om het oude kolkje, daarvóór ligt de Kolksluis.' Vooral de anekdotes maken hier het verhaal, zoals over Alva, die in 1573 in een huis aan de Warmoesstraat 139 - allang gesloopt - verbleef. De veldheer maakte zich onpopulair door enorme schulden die niet werden terugbetaald: 'zeer tot zijn verdriet en tegen zijn verwachting zag hij in Amsterdam zijn aanzien en crediet als sneeuw voor de zon verdwijnen'. Alva liet weten dat op 29 oktober zijn schuldeisers hun vergoeding zouden kunnen komen halen. De nacht daarvoor vertrok hij met stille trom uit Amsterdam, zonder te betalen. Pakhuizen Van een heel andere orde zijn de stadsuitbrei dingen in de zeventiende eeuw. De grachten gordel natuurlijk waarover Koot niet uitgepraat raakt, valt daaronder, maar heel bijzonder ook zijn de eilanden in het oude noordwesten van Amsterdam. Realeneiland, Zandhoek. Een van de gevelstenen in de gerestaureerde woningen. de stad, met Prinseneiland als kern. Eeuwenlang werden hier de handelsvoorraden van de stad opgeslagen. Koot vindt het allemaal nog vrijwel onaangetast terug op zijn zwerftocht over Prinseneiland, Bickerseiland en Realeneiland. De pakhuizen, schrijft hij, raken in verval, staan deels ongebruikt en er dreigt sloop. Hij geniet van de bijzondere bouwstijl van de pakhuizen en van de woningen die ertussen staan. Tegen woordig zijn de eilanden dicht bevolkt. Veel pakhuizen zijn gesloopt, zoals op Bickerseiland. In de voetsporen van historische Ton Koot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 24