Conferentie Rol voor Heemschut in bescherming kanalen World Ganals Conference 2011 Eric Ie Gras - De World Canals Conference, eind september in de stad Groningen (zie Heemschut februari 2011), moet de opmaat vormen voor de oprichting van een Nederlandse variant van de Engelse Waterways Association, die zich inzet voor behoud en herstel van waterwegen. Heemschut zou daarbij een belangrijke rol kunnen spelen. Nederland is een waterland bij uit stek. Veel steden danken hun ontstaan aan een gunstige ligging aan het water. Vervoer over het water was in het verleden een belang rijke, soms zelfs de enige manier om mensen en goederen te verplaatsen. Onze kennis over het beteugelen van water, zout zowel als zoet, vormt de basis van de inrichting van grote delen van ons land. Apeldoorn. Sluis in het Apeldoorns kanaal. Foto Apdency wikipedia In Engeland is de Waterways Association een bron van kennis en activiteit. Gerding vindt het vreemd dat we in Nederland nog geen vergelijkbare organisatie kennen. 'Dat zou een centrum kunnen zijn voor kennisuitwisseling en voor gezamenlijke activiteiten. Tijdens de conferentie hopen we de aanzet te geven tot de oprichting van een vergelijkbare Neder landse organisatie. Heemschut zou daarin een belangrijke rol kunnen vervullen.' Links: Dieren. Apeldoorns kanaal Foto S.J. de Waard (wikipedia) ze zichtbaar. Gerding: 'Gelukkig zijn er lokale initiatieven om ze te herstellen, zoals voor het Apeldoorns Kanaal en de Zuid-Willemsvaart.' Engeland is voor Gerding een lichtend voorbeeld voor bescherming. 'Daar werkt de British Waterways Association al decennialang aan het herstel van gedempte of in verval geraakte waterwegen. Waar dat toe kan leiden zie je in steden als Birmingham, Liverpool en Manchester. In Birmingham was het Gas Street Basin ooit een levendig stadsdeel met veel industrie en handel, het kloppend hart van de stad. Later sloeg de verpaupering toe, de waterwegen leken open riolen. Na een opknapbeurt is het weer een levendig gebied, nu vooral vanwege de toeristen en de uitgaansgelegen heden.' Het is daarom niet meer dan logisch, zegt de Drentse provinciaal historicus Michiel Gerding, dat de World Canals Conference dit jaar in Nederland zal worden gehouden. Gerding is één van de organisatoren van de conferentie. 'De thema's zijn economie, ecologie, cultuur historie, infrastructuur en toerisme. Er komen internationaal erkende specialisten op het gebied van waterwegen aan het woord en we gaan op excursie door de drie noordelijke provincies.' Onbevaarbaar Echt goed gaat het niet met de Nederlandse kanalen en vaarten. Ze zijn vaak gedempt of onbevaarbaar gemaakt met niet-beweegbare bruggen of met dammen. Soms verpauperen De World Canals Conference vindt plaats van 19 tot en met 24 sep- tember in de stad Groningen. Meer informatie op: www.worldcanalsconference2011 .nl Groningen, The Netherlands September 19-24 juni 2011 Heemschut 21 WCC voor behoud van waterwegen Y;Oïjv'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 23