Beeldbank als jubileumproject Recycling van Fries erfgoed 'Parels van de Amsterdamse School' Friesland Groningen Cultuurhistorische besef vergroten Symposium 16 september 2011 Amsterdam Vooraankondiging: Excursie dinsdag 30 augustus 20 Heemschut juni 2011 Jan Piet de Boer - Herbestemming als oplossing voor de bescherming van cultuurhistorisch waardevolle panden lijkt niet direct een actueel thema. Toch is het dat wel, want de afgelopen jaren zijn, geïnspireerd door de gedachte 'behoud door ontwikkeling', veel projecten gerealiseerd waarbij waardevol erfgoed is herbestemd. Leeuwarden. Voormalig hoofdpost kantoor, nu hotel. Foto Foto WZ wikimedia Dat klinkt heel mooi, maar betekent dat nu ook dat er voor elke categorie monumentale gebouwen dergelijke oplossingen zijn als de noodzaak er is? Floe groot is eigenlijk de noodzaak in de provincie Fryslan? Waarom worden gebouwen niet gewoon gesloopt als herbestemming onhaalbaar lijkt? Wat zijn in Fryslan de problemen bij herbestemming op dit moment? Onder leiding van oud-minister van VROM, Margreeth de Boer, worden aan de hand van het volgende (voorlopige) symposiumprogramma in Leeuwarden op vrijdag 16 september deze zaken belicht en wordt tegelijk nagedacht over mogelijke oplossingen. Programma Aanvang: 10.30 uur. Dagvoorzitter: Margreeth de Boer. Locatie: Grand-hotel Post-Plaza, het voormalig postkantoor, Leeuwarden. Gratis parkeren in garage Hoeksterend. Inleiding over de noodzaak van her bestemming in Fryslan door drs. Peter Karstkarel. De economische benadering: Zin en onzin van haalbaarheidsstudies door Prof. dr. Arnold Pleertje. Lunch en bezichtiging van de succes volle herbestemming Post-Plaza, het hoofdpostkantoor van Leeuwarden dat in 1903 werd ontworpen door rijksbouwmeester C.H. Peters. Resten van een minderbroedersklooster zijn in het ontwerp geïntegreerd. Sinds 2003 heeft het postkantoor een bestemming als congrescentrum, later uitgebreid met hotelfunctie. Schets huidige problematiek per categorie monumenten: religieus, agrarisch, industrieel, etc. Intermezzo van studenten NHL bouwkunde onder leiding van ir. Hans Shaeffer over studieopdracht Herbe stemming Coeosfabriek Harlingen. Na de theepauze lezing over succes volle aanpak Nije Pleats, gericht op agrarische bebouwing door Alex Visser. Paneldiscussie met inleiders over mogelijke oplossingen voor herbe- stemmingsproblematiek. Einde programma: circa 17.00 uur. Na afloop afsluitende borrel. Aanmelden De kosten van het jubileumsympo sium bedragen 17,50 per persoon. Opgave voor het jubileumsymposium Heemschut Friesland kan per e-mail: info@monumentenzorgfryslan.nl of telefonisch tijdens kantooruren op 058 - 266 66 17. Na bevestiging het verschuldigde bedrag overmaken op bankrekeningnummer 1322.44.233 t.n.v. 'Bond Heemschut inzake Fries land' (plaats: Amsterdam), o.v.v. 'Symposium Friesland 2011'. Het definitieve programma zal te vinden zijn op www.heemschut.nl Vincent Erdin - In de provincie Groningen willen we het eeuwfeest van de Bond Heemschut niet aan ons voorbij laten gaan. Op dit moment wordt er gewerkt aan een beeld bank van Groningen. Het geeft een tijdsbeeld. Er zijn ook veel foto's beschikbaar gesteld door het kantoor in Amsterdam, de aldaar aanwezige foto's zijn of worden gedigitaliseerd. Verder zijn er veel foto's beschikbaar die een beeld geven van de situatie tussen 1950 en 1980. Het zou mooi zijn als er een doorgaande lijn gaat ontstaan. Nu is Groningen niet de grootste provincie, maar de afstand tussen Lauwersoog en Ter Apel is altijd nog 100 kilometer. Opvallend is de verscheidenheid aan landschappen, boerderijen, dorpsge zichten, vele lokale bedrijfjes en de handtekening van architecten die lokaal werkten en zeer fraaie woningen hebben ontworpen. Ook de verrommeling aan dorspsranden of van veel winkelcentra is van invloed en er zijn groteske bouw blokken in kleine dorpskernen vastge legd: ze detoneren nu al. Als deze beeldbank is bewerkt kan het verhaal van Groningen worden doorge geven. Belerend hoeft het niet te zijn. Het ligt wel in de bedoeling om mensen bewust te maken van het feit datje dingen maar één keer kunt veranderen De excursie van Heemschut Amsterdam zal u 30 augustus leiden langs een aantal prachtige voorbeelden van de architec tuur van de Amsterdamse School. Nadere informatie en mogelijkheid tot inschrij ving volgen in het augustusnummer. of erger, verwijderen. Er zou een cul tuurhistorisch besef op gang dienen te komen waardoor het erfgoed sterker op de kaart komt te staan. Bellingwolde Boerderij. Foto PC Groningen Gemeenten en projectontwikkelaars mogen best weten dat ze in de gaten gehouden worden. Gemeenten zullen in de komende jaren bij elkaar gevoegd gaan worden in deze provincie. Zeer binnenkort wordt gevraagd naar de actuele stand van gemeentelijke monumenten en beschermde dorps- en stadsgezichten. Misschien kan de beeldbank in een aantal gevallen de doorslag geven om nieuwbouw- plannen aan te passen of om panden te behouden. Een beeldbank spreekt misschien pas weer over tien of twintig jaar tot de verbeelding, als opnieuw gecon stateerd moet worden dat veel aan verandering onderhevig is geweest. Voor meer informatie kunt u ook de website van Heemschut Com missie Amsterdam raadplegen, via www.heemschut.nl. Telefonisch geeft mevrouw G.L. Oen, tel. 020 625 8173,z informatie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 22