Een eeuw inzet voor erfgoedbescherming De gebouwen die De Boze! ontwerpt zijn revolutionair in eenvoud en vormgeving Het gelijk kX* jjggpï Piet Arp- Ook in boekvorm kijkt erfgoedvereniging Heem schut terug op de afgelopen honderd jaar. Voor 'Het gelijk van Heemschut, een eeuw inzet voor erfgoedbeseherming' is niet alleen het archief gelicht van honderd jaar actie voeren. Ook zijn van Heen Montijn en Vineent van Rossem artikelen opgenomen die werk, inzet en strijd van Heem schut in een kader plaatsen. ILEEN MONTIJN LAS BIJ DE START van de jubileumviering op 2 februari in Amsterdam al haar bijdrage voor over de ooit zo deftige Heemschutaetivisten. Nog steeds wordt Bond Heemschut vaak gekenschetst als deftig. Soms wordt die deftigheid benut in het voordeel van het te behouden object, zoals jonkheer ir. Andries Louis van den Brandeler (1902-1991) voor elkaar kreeg bij het behoud van een aantal stations in Gelderland. Hij was destijds een van de eersten die opkwam voor het behoud van industrieel erfgoed. Dat er een organisatie als Heemschut zou ontstaan kondigde zich eigenlijk al aan in de negentiende eeuw. De steden barstten uit hun vestingwerken, modern vervoer als spoorwegen eisten een fors ruimtebeslag en overal werd het landschap aangepast aan de eisen van de tijd. ©f het nu ging om welstandszorg of het redden van onderdelen van slooppanden, Heemschut en zusterorganisaties als Kastelenstichting of Hendriek de Keyser stonden op de barricaden. De bijna onstuitbare herstel- moderniserings golfvan na 1945 mondde recent uit in een landelijk beleid om al vooraf de cultuurhistori sche waarde van een object vast te stellen en niet pas bij een bedreiging. 18 Heemschut juni 2011 Vineent van Rossem heeft de voorbeelden van miskleunend overheidsbeleid voor het oprapen. Geen stadskern die niet decennialang ijverde voor eityvorming en grootschalige stadsver nieuwing. Met steevast onder meer Heem schut om een tegengeluid te laten horen. Veel naoorlogse ingrepen die verkeer en bedrijvig heid ruim baan moesten geven in het stadshart worden nu weer teruggedraaid. Op het plat teland was het al niet anders, al was de invloed van Heemschut hier geringer. Hier maakte de ruilverkaveling het bijzondere Nederlandse landschap tot één grootschalige industriële productieeenheid. Een omslag in het denken bij Heemschut ziet Van Rossem in 1968, als - ondanks de eigen inzichten van Heemschutkolossen als Geurt Brinkgreve en Ton Koot - een lans wordt gebroken voor negentiende eeuwse bouw kunde, die tot dan op zijn best als niet bijzonder was aangemerkt. De moderne tijd, bleek al snel daarna binnen Heemschut, laat ook voldoende na om later trots op te kunnen zijn. Het jubileumboek is 14 mei gepresen teerd tijdens de Bijzondere Algemene Vergadering van Leden in de Ridder zaal. Het is te koop voor 24,95 (plus 4,50 verzendkosten). Bestellen: per post naar Erfgoedver eniging Heemschut, Antwoordnummer 3808, 1000 PB Amsterdam, per mail: kilsdonk@hecmschut.nl of per telefoon Heemschut: 020 622 52 92, altijd vermelden naam, adres, postcode, woonplaats en telefoonnummer plus aantal gewenste exemplaren. Willem Heijbroek (Red). Het gelijk von Heemschut. Een eeuw inzet voor erf goedbescherming. Met bijdragen van professor dr. V.T. van Rossem en Heen Montijn. Uitgave Bond Heemschut, Amsterdam, 2011. Heemschut vergadert in het Amstelhotel Amsterdam in 1927 en maakt een rondvaart rechts: Heemschut op bezoek in Haarlem, 1931. HEEMSCHUT T GEÜ)k VAN Jubileumboek: 'Het gelijk van Heemschut' fgoedbeschermmg eeuW inzet voor er Rossem en eftrooeöVtWWGmG

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 20