'Jeugdig Streven', die zich inzette voor arme gezinnen door handwerkjes te breien en te ver loten op jaarlijkse feesten. De ongehuwde Betje was afkomstig uit een kleermakersfamilie. Projectmatig Er is een projectleider aangesteld met veel ervaring in restauratie van oude begraaf plaatsen. Als landschapsarchitect maakt zij een integraal plan voor het gebied. Voor uitvoering van de plannen wordt gerekend op 20 tot 40 proeent overheidsfinanciering, de rest zal van particulieren en uit fondsenwerving moeten komen. Het oudste deel van de begraafplaats werd in 1714 aangekocht door de Hoogduitse gemeente, thans Joodse Gemeente Amsterdam. Het stuk lag net buiten de toenmalige stad aan de Sint Antoniesdijk en vormde een gedempte poel, ontstaan toen in 1651 de Zeeburgerdijk hier doorbrak. De Hoogduitse gemeente was flink gegroeid en de Joodse begraafplaats in Muiderberg, die sinds 1642 werd gebruikt, had onvoldoende capaciteit. Bovendien lag deze te ver van de stad om tijdig volgens de rituelen te kunnen begraven. In 1714 werd de begraafplaats in gebruik genomen. Zeker de eerste 150 jaar waren er weinig grafstenen, de minder draagkraeh- tigen konden die niet betalen en hun houten graftekens zijn allang vergaan. De begraaf plaats is in gebruik gebleven tot 1942. Na de Tweede Wereldoorlog hebben er nog een paar begrafenissen plaatsgevonden. Na de oorlog raakte de begraafplaats echter in de vergetel heid en had de Joodse gemeente weinig geld meer om onderhoud te plegen zodat zij sterk in verval raakte. In 1956 werd bovendien nog 2 hectare onttrokken voor de aanleg van een toegangsweg voor de Sehellingwouderbrug. De stoffelijke resten uit dit deel werden onder rabbinaal toezicht met grote zorgvuldigheid opgegraven en naar de Joodse begraafplaats in Diemen overgebracht. De begraafplaats was toen nog niet afgesloten en de buurt gebruikte haar als speelplaats voor de jeugd en als hondenuitlaatgebied. Heemschut ondersteunt de plannen en gedeel telijke openstelling van de begraafplaats en zal er ruim aandacht voor vragen. De stichting intussen zoekt nieuwe vrijwilligers. Financieel bijdragen kan op ABN Amro rekening 40.25.70.022 t.n.v. Stichting Eerherstel Joodse Begraafplaats Zeeburg te Amstelveen. www.ecrhcrstclzccburg.nl Drs. J. Kamerling is secretaris van de Commissie Amsterdam van Heemschut Amsterdam Zeeburg, joodse begraafplaats. Foto Cecile Obertop juni 2011 Heemschut 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 19