Plannen voor dodenakker Amsterdams-Joodse proletariaat met 200.000 graven Jaap Kamerling - Aan de westkant van het Amsterdamse Flevopark, in Oost, bevindt zich al zo'n driehonderd jaar een Joodse begraafplaats, die er al vele jaren sterk verwaarloosd bij ligt. Die verwaarlozing staat in schril contrast tot de in het Jodendom belangrijke opdracht zorg en respect te betonen aan overledenen en hun nagedachtenis. Vrijwilligers zetten zich sinds 2006 in om de verwaarlozing te keren. Met 8 hectaren is Zeeburg de grootste Joodse begraafplaats van Nederland IN 2008 WERD de Stichting Eerherstel Joodse Begraafplaats Zeeburg opgericht. Een verken ning van de mogelijkheden heeft intussen tot plannen geleid. De Joodse Gemeente Amsterdam, stadsdeel Oost en particulieren hebben hun medewerking toegezegd. De Joodse Gemeente verleende een startsubsidie en nam zitting in het bestuur. De begraafplaats bestaat in 2014 driehonderd jaar, tegen die tijd wil men de plannen ten uitvoer brengen. De dodenakker bevat maar liefst 200.000 graven. Zeeburg was van 1714 tot begin twintigste eeuw de begraafplaats van het grote Amsterdams-Joodse proletariaat. Met 8 hectaren is Zeeburg de grootste Joodse begraafplaats van Nederland en waarschijnlijk tevens de grootste in West-Europa. Onder de titel 'Niet langer negeren' heeft de stichting een brochure uitgegeven, waarin zij de plannen voor herstel, de aanleg van een goede entree en paden, een klein metaarhuis - reinigingshuis - en herstel van natuurwaarden ontvouwt, als mede de oprichting van een educatief centrum. Voor de restauratie is ruim 550.000 euro nodig. De begraafplaats is verdeeld in drie percelen. Daartussen loopt een pad naar de hoofdingang van het Flevopark. Van de oorspronkelijk tien duizenden zerken is nog maar een gering aantal tussen de dichte begroeiing waarneembaar. Als 's winters de beplanting afsterft en inzakt zijn verspreid nog maar enkele tientallen zerken zichtbaar. Ze zijn veelal zwaar beschadigd door breuken en scheuren en vaak omgevallen, verzakt of zelfs grotendeels verdwenen in de drassige ondergrond. De gemeente Amsterdam heeft het beheer een tijd op zich genomen, maar halverwege de jaren '90 gestaakt. Het oorspronkelijke hoofdpad van noord naar zuid is helemaal overwoekerd. De begraafplaats wordt omringd door sloten en langs de Kramatweg ligt een dichte beplan- tingsrand als buffer naar de woonbebouwing. Aan de zuidzijde bij de Valentijnkade staat nog een 19de eeuwse muur met een dichtgemet selde toegang. Mede door de enorme verwildering en de dichte toegangshekken is de begraafplaats vrijwel ontoegankelijk. Bij gebrek aan onderhoud is de vegetatie - dicht struweel en riet vanwege de natte bodem - 's zomers bijna twee meter hoog. De sloten rond de begraafplaats zijn ecologisch waardevol. Volgens stadseeoloog Martin Melchers is 'de begraafplaats de ecolo gische kurk waar het Flevopark op drijft.' Door de grote rust, het drasse milieu en de ontoe gankelijkheid worden bijzondere vogels als de rietgors en de karekiet gesignaleerd. Het gebied is ook interessant voor amfibieën en reptielen als de ringslang. Elisabeth Tokkie De stichting wil aan de zuidzijde, waar naast veel gebroken en ernstig verzakte zerken nog open ruimte is de oorspronkelijke begraafplaats door restauratie en herstel weer zichtbaar maken. Daartoe zullen een goede ingang en paden worden aangelegd. Ook wordt er een reinigingshuisje opgericht. Zo ontstaat er weer een herkenbare Joodse begraafplaats en kan er zelfs op beseheiden wijze weer worden begraven. Ook zal een klein deel van de begraafplaats worden opengesteld voor natuurliefhebbers en wandelaars. Stadsdeel Oost erkent de grote historische en religieuze waarde van de dodenakker en heeft steun toegezegd voor herstel en ook voor educatieve faciliteiten. Er wordt gedacht aan een educatief centrum, waar de geschiedenis van het Amsterdams-Joodse proletariaat wordt gepresenteerd en verbindingen worden gelegd met de buurt en andere religieuze minder heden. Een deskundige werkt al aan de uitwerking. Een historicus bereidt een publicatie voor over de historie van de begraafplaats. Er zijn al drie portretten gemaakt van overledenen. Een betreft Elisabeth Tokkie. Zij was presidente van de in 1890 opgerichte vrouwenvereniging 16 Heemschut juni 2011 Joodse begraafplaats Zeeburg in ere herstellen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 18