Werk van Peter Alma en Lex Horn na actie behouden Willem Heijbroek - Topstukken uit de wederopbouwperiode, een muurschil dering door Peter Alma en appliqué ramen door Lex Horn, konden worden gered uit een schoolgebouw in St. Maartensdijk (Zeeland). Hoewel het Markiezaatseollege, ontworpen door Wentink en van Dijk in 1955-1957, zeer geschikt was voor herbestemming, kon Heemschut sloop niet meer tegen houden. Door de inspanning van familie van de kunstenaars, kunsthistorici, de provincie Zeeland en een groep burgers kon de gemeente Tholen worden overtuigd deze monumentale kunst te behouden. De muurschildering moest bij de bouw al meteen in het stalen frame worden aangebracht ER VOLGDE EEN ZOEKTOCHT naar een geschikte nieuwe locatie voor de kunst werken. Bij verschillende in aanbouw zijnde senioreneomplexen konden de omvangrijke werken niet worden herplaatst. Vaak ook was dit te kostbaar, omdat extra bouwkundige voorzieningen moesten worden getroffen. De zoektocht eindigt bij het nieuw te bouwen multifunctionele complex Haestinge, waar niet alleen sportvoorzieningen, maar ook een con certzaal, muziekstudio, vergaderruimtes en een ruime foyer zijn voorzien. Een voordeel is ook dat de architect de muurschildering en ramen direct in zijn ontwerp heeft opgenomen. De muurschildering, de laatste die Peter Alma in 1958 heeft gemaakt met een afmeting van 7 bij 2 meter, kon door Artand DoeumentCon- servation in samenwerking met een gespeciali seerd sloopbedrijf worden uitgezaagd en opge slagen in een bedrijfshal. De ramen van Lex Horn, met als titel Oosterschelde, die tijdens de bouw in 1955 zijn geplaatst, verkeerden in slechte staat. Zij moesten stuk voor stuk worden uitgenomen, verpakt en getranspor teerd naar het restauratieatelier in Amsterdam. Daar zijn zij onder handen genomen door het bedrijf Norbertimex, waar zij indertijd ook zijn gemaakt. Helaas waren de oorspronkelijke tekeningen van Lex Horn niet meer aanwezig, wat de reconstructie van aangetaste delen bemoeilijkte. Weer en wind Voor een bijdrage in de kosten van circa honderdduizend euro werd tevergeefs een beroep gedaan op Instituut Collectie Nederland (ICN) en het Mondriaanfonds. Deze zijn toen gelijkelijk verdeeld over de provincie, gemeente en Heemschut, die elk een derde voor hun reke ning namen. Heemschut heeft haar deel bijeen gebracht uit bijdragen van het Prins Bernhard Cultuurfonds, SNS- Reaalfonds, Rabobank en de Kattendijke/Drueker Stichting. Tijdensde bouw van het nieuwe Haestinge bleek dat de muurschildering al meteen in het stalen frame moest worden aangebracht, omdat plaatsing in een latere fase met de daartoe benodigde kranen niet meer mogelijk was. De schildering is daardoor in de winter aan weer en wind blootgesteld geweest. Na het gereedkomen van het gebouw is de schade hersteld. De twee raamdelen van Lex Horn zijn op een bijzondere wijze in het dak van de foyer verwerkt. Bij avond worden zij belicht door externe lampen. Dankzij de betrokkenheid van de bouwonderneming is deze herplaat sing bijzonder geslaagd en kon op 18 februari het nieuwe Haestinge door degedeputeerde, burgemeester en twee wethouders worden geopend. Een speelse noot wordt verzorgd door het optreden van de historische figuren Frank van Borsselen en Jacoba van Beijeren, die in St. Maartensdijk zijn getrouwd. W. Heijbroek is voorzitter van de provinciale commissie Zeeland van Heemschut 14 Heemschut juni 2011 In het multifunctionele Haestinge konden twee werken van Lex Horn en Peter Alma nieuw onderdak krijgen. Op de foto staan de histori sche figuren Frank van Borsselen en Jacoba van Beijeren onder het appliquéraam van Lex Horn. Ze zijn in St. Maartensdijk getrouwd. Foto's T. Poppe Monumentale kunst op nieuwe plek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 16