Ad Bokhorst - Het kasteel van Horn in Limburg is een van de best bewaarde middeleeuwse burchten in Nederland, maar desondanks vrij onbekend. Een eerste boek over dit kasteel en zijn bewoners moet hierin verandering brengen. Natuurlijk is er in de loop der tijden veel aan het kasteel van Horn veranderd, maar het dertiende-eeuwse aanzien is tot op de dag van vandaag behouden gebleven. De geschiedenis, die vaak zo ruw met het aan haar toevertrouwde erfgoed omgaat, heeft het kasteel wonderbaarlijk ontzien. Evenmin is het kasteel onherstelbaar aangepast aan de veran derende inzichten betreffende de vestingbouw. Zelfs tijdens de Tweede Wereldoorlog was het geluk met het kasteel, want het leed slechts lichte schade. De brand van 1948 tot slot was wel hevig, maar de aangerichte schade bleek goed te herstellen. Ondanks al die plussen krijgt het kasteel niet de publieke aandacht die het verdient. Dat komt wellicht door de wat verscholen ligging, maar ook door het feit dat het nog steeds particu lier bewoond wordt en daardoor niet voor het publiek geopend is. Eerste boek Ook de literatuur over dit Limburgse kasteel is schaars. Voor zover bekend is nog nooit een boek over het kasteel en haar bewoners verschenen. Daar komt nu verandering in: Het eerste lustrum van de Heemkundevereniging Horn wordt aangegrepen om een boek over het kasteel te publiceren. Onderwerpen die daarin aan bod komen zijn onder meer de oorsprong en de diverse bouwfasen van het kasteel, de heren en graven van Horn, de huidige bewoners (de familie Magnée) en het kasteelpark. Naast vele nieuwe foto's worden in het boek ook de meeste oude bekende afbeeldingen opgenomen. Het boek, full colour en eirea 300 pagina's, wordt 24 september gepresenteerd. Wie voor 15 juli inschrijft, krijgt een vermelding van naam en woonplaats in het boek. Tijdens de voorinschrijving tot 24 september kost het boek 24,95, vanaf de presentatie 5 euro meer (exclusief verzendkosten). Het boek over kasteel Horn is te bestellen via de website www.heemkundehorn.nl Limburg Kasteel Horn. Foto Frits Theeven Horn. Kasteel in de herfst. Foto Bert Kaufmann, Panoramio juni 2011 Heemschut 13 Het onbekende kasteel Horn

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 15