Beh I Eric Ie Gras - Heemschut Drenthe schreef onlangs een brief aan de premier, de minister van defensie en van onderwijs, cultuur en weten schap. Ook andere landelijke en regionale politici ontvingen de brand brief. Onderwerp: de toekomst van de Johan Willem Friso kazerne in Assen. 'Deze beeldbepalende gebouwen zijn van groot belang voor de historie van Assen als garnizoensstad.' E STUREN ECHT NIET iedere dag een brief aan de minister-president,' zegt het Drentse PC-lid Leen de Graaf. 'In dit geval was het nodig. De Johan Willem Friso kazerne is een rijksmonument en de bezuinigingen komen uit Den Haag. Daarmee is het een landelijke kwestie en daarom wenden we ons tot de landelijke politiek.' In de briefstelt Eleemsehut Drenthe dat het kazerneeomplex gaaf, stilistisch zuiver en typologisch zeldzaam is en bovendien een hoge ensemblewaarde heeft. Het is daarom het beste als het complex als geheel in gebruik blijft bij Defensie. Dat voorkomt verbrokkeling, die ernstig afbreuk zou doen aan de waarde. Ook als het leger geheel of gedeeltelijk uit Assen zou verdwijnen, wat bij het schrijven van dit artikel nog niet duidelijk was, kan het kazerneeomplex bewaard blijven. De Graaf: 'Het kazerneterrein als geheel is beschermd als rijksmonument. Bovendien genieten een aantal gebouwen, het hek en het voorterrein ook apart dezelfde bescherming. Dat is zo ongeveer de stevigste vorm van bescherming die we kennen in Nederland.' Het ensemble en de afzonderlijke gebouwen zullen dus in ieder geval bewaard blijven. Dat kan op een ver antwoorde manier, zegt De Graaf. 'Kijk maar naar Utrecht, Amersfoort of Breda. Daar zijn kazerneeomplexen veranderd in gebieden met woningen en appartementen. In Breda is ook het Chassé Theater op het voormalige kazer neterrein gevestigd. Desondanks is de historie daar zichtbaar gebleven. Dat kan ook in de aloude garnizoensstad Assen.' Gebruik door Defensie blijft echter de beste oplossing, zegt De Graaf. 'We hopen dat de landelijke politiek daarmee rekening zal houden in de besluitvorming.' 12 Heemschut juni 2011 Belangrijke delen van het kazernecomplex Johan Willem Friso zijn gebouwd aan het eind van de negentiende eeuw en vroeg twintigste eeuw. Het gaat om de kazernege bouwen Wilhelmina (1893), Emma (1894/95) en Hendrik (1904/05) met daarnaast een bureelgebouw en een lang smeedijzeren hek met schildwachthuisjes aan de vaartzijde. Foto's Casper Ie Gras In het geweer voor kazerne in Assen BBaBsslgag

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 14