Documentaire vraagt aandacht voor gemeenschappelijk erfgoed op Surabaya Norman Vervat - Zowel in Indonesië als in Nederland bestaat maar weinig kennis over de Nederlands-lndisehe/lndonesische architectuurgeschiedenis van de periode 1875 tot 1945. Ook slechts een klein publiek is op de hoogte van het bijzondere gemeenschappelijke erfgoed uit deze periode in de mil joenenstad Surabaya. De documentaire van Tie van der Horst 'Surabaya's hidden treasures, saved or lost forever'wil de kennis over dit bijzondere erfgoed vergroten om draagvlak voor behoud te creëren. Veel gerenommeerde Nederlandse architecten werkten ook in Nederlands-lndië SURABAYA. Een stad met ongeveer vier miljoen inwoners. Ruim zestig jaar na het vertrek van de Nederlanders uit Indonesië is het Nederlands gebouwd erfgoed uit de periode 1875-1945 nog steeds beeldbepalend aanwezig in het straatbeeld. In de stad kom je architec tonische hoogstandjes tegen van architecten als C. Citroen, C.C. Cuypers, H.P. Berlage en W. Lemei. Het gebouwde erfgoed varieert van woningen, kantoorgebouwen en een ziekenhuis tot een sluizeneomplex en bruggen. Stromingen In de periode 1875-1945 kwam de Indische architectuur tot bloei. Vele gerenommeerde Nederlandse architecten hebben in deze jaren in Indonesië werk gerealiseerd. Ze waren veelal opgeleid in Nederland en beïnvloed door de bouwstijlen die hier gangbaar waren: Neoclas sicisme, Nieuwe Zakelijkheid, Amsterdamse School, De Stijl. In Surabaya zijn van al deze stromingen prachtige voorbeelden te vinden. Sommige architecten hebben zowel in Neder land als in Indonesië gebouwd, maar de meeste architecten bleven in Indonesië en kwamen nooit meer terug. Het kantoor van de Levens- en Lijfrentever zekeringsmaatschappij 'De Algemeene' uit 1900-1902 van H.P. Berlage is een van de interessantste gebouwen uit deze periode. Het is het enige uitgevoerde ontwerp van Berlage in Surabaya. Joseph Mendes de Costa ontwierp voor het exterieur en interieur van het gebouw de beeldhouwwerken. Ook is er, zoals vaker bij de vroege gebouwen van Berlage, in de architectuur geïntegreerd werk van Jan Toorop aanwezig. Het gebouw staat leeg en verkeert in slechte staat. Wel heeft het inmiddels een beschermde status. In de film is goed te zien dat veel waardevolle details, ondanks langdu rige verwaarlozing, nog steeds aanwezig zijn. Veel minder bekend dan Berlage, maar mis schien wel bepalend voor het gezicht van het koloniale Surabaya was architect C. Citroen. Hij heeft vele gebouwen ontworpen in de stad. Een bijzonder voorbeeld van een gebouw van Citroen dat nog in gebruik is en dat in goede staat verkeert, is het Hospitaal der Soera- baische Ziekenverpleging, Darmo (1922). Het wordt nog altijd als ziekenhuis gebruikt. De nog oorspronkelijke details laten zien dat er sinds de bouw zorgvuldig voor gezorgd is. Surabaya. Joseph Mendes de Costa leverde met zijn beeldhouwwerken een bijdrage aan de ver siering van in- en exterieur van 'De Algemeene'. Foto documentaire Surabaya. De gevel van 'De Algemeene', een ontwerp van H.P. Berlage uit de eerste jaren van de twintigste eeuw. Foto documentaire juni 2011 Heemschut 9 Oog voor Indische architectuur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 11