Heemschut Actief Overijssel Heemschut onderschrijft pleidooi voor behoud glasfabriek Kampen Algemeen Bewuste verwaarlozing kan worden aangepakt Kampen - De gemeenteraad van Kampen moet het besluit heroverwegen om de villa en de glasfabriek annex directeurswoning aan de Bovenhavenstraat te slopen. Dat stelt de stichting Stadsherstel Kampen in een brief aan de gemeenteraad begin april 2011. Heemschut, vertegenwoordigd in de Monumentenraad Kampen, onderschrijft dit standpunt. Inmid dels is het besluit uitgesteld tot begin dit najaar. GroenLinks dringt erop aan deze tijd te benutten voor een heroverweging. In de brief dringt men er bij de raad op aan geen onomkeerbare beslissingen te nemen voordat de gemeente een visie heeft ontwikkeld voor het totale gebied. De briefschrijvers vinden het ook vreemd dat de gemeente de komende vijf tot tien jaar niets met het gebied wil doen, maar wel al de bestaande gebouwen wil slopen. Dat er wat aan het gebied moet gebeuren, daarvan is Stadsherstel overtuigd. Maar dat kan ook zonder sloop van deze historisch en stedenbouwkundige waardevolle panden. De gebouwen zijn heel goed inpasbaar in een nieuw plan. De instelling pleit er dan ook voor de panden in 'bijna het oudste industriegebied' van de Hanzestad te behouden, overeenkomstig de adviezen van een aantal deskundigen en ambtenaren. De stichting wil de raad behoeden voor nieuwe missers. In het verleden zijn in de ogen van de stichting missers begaan, zoals de nieuwbouw van het postkantoor aan Het Bolwerk. Eind december 2010 sprak Stadsherstel Kampen ook al in een brief aan B Et W haar bezorgdheid uit over de ontwikkelingen rondom de oude glasfabriek. Daarbij werd onder meer gewezen Kampen. De glasfabriek Kampen en de directeurs woning aan de Bovenhavenstraat, beide bedreigd door sloop. Foto's Stadsherstel Kampen op het beschermd stadsgezicht. Dit zal worden aangetast door de sloop. Heemschut zal onder meer via de Monumentenraad Kampen blijven pleiten voor behoud. Leo Polhuys Roermond - Voor het eerst heeft een recht bank zich uitgesproken over de mogelijkheid op te treden tegen bewust verwaarlozen van een beschermd monument. Een uitspraak, die vooral voor gemeenten van groot belang is. De rechtbank Roermond deed op 21 december twee uitspraken over het rijksmonument Sankt Ludwig in Vlodrop, een monument, waarvoor onder meer Heemschut zich jarenlang heeft ingezet. Eigenaar is de stichting Meru, voorheen de Transcendental Meditation van de Maharishi Mahesh Yogi. In de eerste uitspraak stelde de rechtbank de staatssecretaris in het gelijk voor wat betreft het besluit Sankt Ludwig niet uit het monumen- tenregister te schrappen. De tweede uitspraak is vooral voor gemeenten interessant, omdat een rechtbank zich hierin voor het eerst uitspreekt over de mogelijkheid op grond van de Monumen tenwet 1988 op te treden tegen het bewust ver waarlozen van een beschermd monument. Deze uitspraak werd gedaan op het beroep, dat de eigenaar van Sankt Ludwig had ingesteld naar aanleiding van de door B Et W van Roerdalen opgelegde last onder dwangsom. Die houdt in, dat het rijksmonument moet worden hersteld in de toestand zoals die was voor de illegale sloop van de voorbouw op 12 september 2001. Bovendien moeten passende voorzieningen worden getroffen, ook aan overige delen van Sankt Ludwig, om te voorkomen dat schade aan het monument ontstaat als gevolg van weersinvloeden. Gedacht moet worden aan het herstellen van lekkages aan daken, defecte ramen, goten en afvoeren. De eigenaar stelde, dat het opleggen van een last onder dwangsom voor het herstellen van de gebreken veel verder gaat dan op grond van artikel 11 van de Monumentenwet 1988 mogelijk is. In deze wet is immers geen onder houdsverplichting opgenomen. De rechtbank oordeelde echter, dat artikel 11 wel degelijk voldoende basis biedt om handhavend op te treden tegen het passief verwaarlozen van een monument. Zij baseert dit op een passage in de Memorie van Antwoord bij de Monumentenwet 1988, waaruit blijkt, dat dit ook de bedoeling van de wetgever is geweest. Deze uitspraak is erg belangrijk voor gemeenten, omdat zij belast zijn met handha ving van gebouwde monumenten en het voor hen onduidelijk was of zij op grond van de Monumentenwet 1988 konden optreden tegen bewuste verwaarlozing. Ook nu het artikel uit deze wet is opgenomen in de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (WABO artikel 2.1) blijft deze uitspraak van belang. Overigens heeft de eigenaar van Sankt Ludwig tegen de uitspraak hoger beroep aangetekend. Het is dus niet zeker of de Raad van State het uiteindelijk eens zal zijn met het oordeel van de rechtbank. Jaap Kamerling 8 Heemschut juni 2011 tÜ.-r.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 10