4 Heemschut Actief 9 Europa Nostra 13 Redt de Bleijenbeek 20 Pleitbezorger Heemschut 22 Transformatorhuis gered 23 Eeuwfeest 24 Jubileumagenda 27 Restauratiebeurs, Den Bosch 29 Een Jesse-huis in Noordwijk 31 De Tuut en haar vrijwilligers 34 Bijzondere AVL 36 Reguliere AVL 39 Provinciale excursies 41 Industria De Europese erfgoedorganisatie Europa Nostra doet op Europese schaal waar Heemschut in Nederland voor staat: opkomen voor bedreigd erfgoed. Heemschut is een van de leden van deze organisatie. In juni verzorgt Europa Nostra in Nederland de uitreiking van Europese erfgoed- prijzen en belegt ze een symposium over vrijwil ligerswerk in de erfgoedsector. Heemschutleden zijn welkom. De laatste grote oorlogsruïne van ons land staat bij Afferden, kasteel Bleijenbeek. Heemschut zet zich in om deze restanten te laten consolideren en deels te restaureren. Erik Jurgens beschrijft het belang van het kasteel, Ton Gijsbers de rol van Heemschut. Binnen Heemschut speelde Abel Antoon Kok tot na de Tweede Wereldoorlog een beeldbepalende rol. De architect, gespecialiseerd in restauraties, verzorgde ook het tijdschrift en initieerde de Heemschut-boekenserie. In Groede (Z) wordt een vrijwel vergeten trans formatorhuisje gerestaureerd, ooit ontworpen door A.A. Kok. Heemschut Zeeland draagt bij in deze redding. In gebouw De Bazel in Amsterdam werd 2 februari het feestjaar van Heemschut ingeluid met een ontvangst. Hier een foto-impressie van Henk Snaterse. De landelijke en de regionale eeuwfeest activiteiten in één oogopslag. Op 14, 15 en 16 april wordt voor de zestiende keer de Restauratiebeurs gehouden, in de Brabant hallen. Heemschut is er nadrukkelijk aanwezig, Heemschutlezers kunnen vooraf gratis toegang regelen. Een geslaagde restauratie in Noordwijk, waar een voormalig hotel teruggebracht werd naar de uitstraling van de oorspronkelijke villa Marezate van architect H J. Jesse. Dit jaar staan de vrijwilligers en hun inzet cen traal. Jan Reijnen breekt in deze editie een lans voor de inzet van de vrijwilligers die stoomgemaal De Tuut restaureren en in bedrijf houden. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van Heemschut vergadert de bond op 14 mei in de Ridderzaal. H.M. koninin Beatrix zal als beschermvrouwe daarbij aanwezig zijn. 's Middags een uitgebreid exeursieprogramma waarmee Den Haag wordt verkend. De gebruikelijke jaarvergadering is op 10 juni in het Bethaniënklooster in Amsterdam, met aansluitend een excursie in Amsterdam, 's Ochtends en 's avonds kan worden deelge nomen aan activiteiten van Europa Nostra. In mei veel fietstochten in Gelderland en een high tea op Radio Kootwijk. Limburg bezoekt in juni herbestemmingserfgoed in Sittard. Ook dit jaar weer drie maal een katern van Industria, over Nederlands industrieel erfgoed, in Heemschut. In augustus en december ook weer Industria. april 2011 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 5