Het stoomgemaal De Tuut Literatuur De kunst van Appeltern. Onderhoudswerk aan De Tuut. Foto's Jan Reijnen Appeltern - Het stoomgemaal De Tuut in Appeltern, in het land van Maas en Waal, is een van de laatste overgebleven authentieke stoomgemalen van ons land (zie ook deze editie van Heemschut, pagina 31). In het Gelderse rivierengebied is 'De Tuut' het laatste over gebleven gemaal van de ooit 34 gemalen die hier actief waren. Het gemaal, nu grotendeels hersteld en met een nieuwe bestemming als museumgemaal, is bijzonder vanwege de unieke complete inventaris met de stoommachines en stoomketels. Het gemaal bezit onder meer een ketelbatterij met drie ingemetselde ketels en ovenverhitters met rookgaskanalen voor extra warmteopname. Een dergelijk systeem kan men in ons land alleen nog aantreffen bij dit gemaal. Monumen- tenstiehting Baet en Borgh, sinds 1984 eigenaar en beheerder van 'De Tuut', heeft de afgelopen jaren een uitgebreid materiaalonderzoek laten uitvoeren naar de staat van deze negentig jaar oude ketels, die in 1967 zijn stilgelegd. Ketel 1 doet in combinatie met de beide stoom machines alweer tien jaar regelmatig dienst. De resultaten van het onderzoek naar ketel 2 en ketel 3 waren positief en de keuring door het Stoomwezen is gunstig verlopen. De restau ratie van deze beide ketels zal in fasen worden uitgevoerd, afhankelijk van de beschikbare financiële middelen. De restauratieklus zal door vrijwilligers worden uitgevoerd, waarna de ketelbatterij weer volledig in bedrijf zal zijn. Peter Sprangers De kunst van De Gruyter; handel en keramiek in Utrechten elders. Utrecht, Begijnekade 18 Uitgevers, 2010. 127 biz., ill. ISBN 978.90.78019.30.5. Prijs: 19,95. De kruidenierswinkels van De Gruyter zijn al geruime tijd uit het Nederlandse straatbeeld verdwenen. Toch herinneren vele Nederlanders zich nog de koffiegeur en het fraaie interieur van de winkels, de 10 °/o korting en 'Het Snoepje van de Week'. Vanaf 1896 bouwde Jacques de Gruyter uit Den Bosch het gruttersbedrijf uit tot een landelijke onderneming. In Den Bosch was het hoofdkantoor geves tigd, evenals de koffie-en theefabriek. De formule van verkoop van eigen kwaliteitsproducten in eigen winkels was jarenlang zeer succesvol en leidde tot een kruideniersimperium van meer dan 550 winkels en 7.500 werknemers. In het net verschenen boek 'De kunst van De Gruyter, handel en keramiek in Utrecht en elders' wordt de geschie denis van het De Gruyter-coneern beknopt beschreven, aan de hand van de architectuur van de belangrijkste winkelfilialen, met speciale aandacht voor de zeer fraaie Art Nouveau- tegeltableaus die tot 1930 onlosmake lijk verbonden waren met het winkel interieur van de De Gruyterfilialen. Huisarchitect W.G. Welsing ontwierp voor De Gruyter vele filialen. Enkele van deze winkelpuien zijn nog in oorspron kelijke staat bewaard gebleven, waar onder winkels in Utrecht, Groningen en Den Haag. Het boek beschrijft de rijkdom van de tegeltableaus in de winkels met exotische en sprookjes achtige taferelen, die refereerden aan de Aziatische landen waar de koffie en thee vandaan kwamen. Bij de beschrij ving van de winkelpuien ligt het accent op de stad Utrecht. Verder besteedt het boek aandacht aan de originele wijze waarop het bedrijf de dagelijkse bood schappen vroeger onder de aandacht van de consument bracht. Het boek is rijk geïllustreerd met historische zwart-witfoto's en kleurenopnamen van overgebleven tegeltableaus. april 2011 2010 Industria 47 landcl eri keramiek in Utrecht cn etder< Peter Spi AMSTERMM-UTRECMT-NUME SEN-ARNHEM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 49