Gelderland Nederlands IJzermuseum Stieneo op zoek naar een geschikte huisvesting Ulft. DRU-complex. Foto BNI Nijmegen. Fabriekspand van NUMA. Foto Marcel Overbeek Ulft - Het terrein van het DRU-eomplex in Ulft blijft de komende jaren volop dynamiek ver tonen. Tot nu toe vonden onder andere theater, muziek, bibliotheek, oudheidkundige vereniging en Grand Café er hun plaats. Er wordt verder gerestaureerd door BOEi, de eigenaar van de fabrieksgebouwen van de ijzergieterij en haar- denfabriek. En de woningen in de voormalige badkuipenfabriek zijn bijna gereed. Het Nederlands IJzermuseum zal worden geves tigd in het pand dat vroeger werd gebruikt als 'Afbramerij'. Het bestuur van de Stichting Nederlands IJzermuseum is in overleg met de gemeente Oude IJsselstreek en BOEi over de inrichting van het pand, zodat bij de restauratie rekening kan worden gehouden met de wensen van het museum en de eisen die de collecties stellen. Een spannende fase, omdat de huisves ting nu wel heel concreet wordt. Onderdeel van de start van het IJzermuseum is, dat het zich al voor de opening manifesteert in een eerste tentoonstelling. In de tentoonstelling 'de macht van ijzer' staat het gebruik van ijzer door de eeuwen heen centraal. Wie over ijzer beschikte had macht in vroeger tijden. Dat kon zich uiten in wapens, maar ook in landbouwwerktuigen en in verwarming van woningen. Voorlopig zijn de volgende deelthema's geselecteerd: het geheim van de smid, de eerste agrarische revolutie, de industriële revolutie, (bijna) alles is van ijzer. Het museum heeft de ambitie om met deze eerste tentoonstelling een visitekaartje af te geven. De tentoonstelling zal misschien niet al in de Afbramerij plaats vinden, omdat deze in de periode van de tentoonstel ling wordt gerestaureerd, maar elders in het DRU-complex. Het streven is de tentoonstelling nog dit voorjaar te openen. Nijmegen - In november 2010 is in Nijmegen de Stichting Stieneo opgericht, de 'Stichting Industrieel Erfgoed Nijmegen en Omgeving'. Hoewel Nijmegen nooit het imago van een echte industriestad heeft gehad, is de stad wel degelijk rijk aan industrieel erfgoed uit met name de 19de en 20ste eeuw, zowel in mate rieel opzicht (gebouwen, structuren, objecten) als in immaterieel opzicht (verhalen, herin neringen). De belangstelling voor dat erfgoed is groot, zo bleek tijdens een symposium van de historische vereniging Numaga in oktober 2009. Vanuit het Cultuurhistorisch Platform Rijk van Nijmegen is vervolgens een breed samen gestelde werkgroep gevormd die aandacht wil besteden aan de geschiedenis van de Nijmeegse industrie. Daaruit is Stieneo ontstaan. Na de oprichting van de nieuwe stichting werden al snel diverse materialen en objecten aan de stichting aangeboden, die een raakvlak hebben met de Nijmeegse industrie. Om deze materialen onderdak te brengen, is de Stieneo op zoek naar een geschikte huisvesting, het liefst in een oud pand om machines, boeken en andere historische materialen op te slaan. Voorwaarde is dat het pand verwarmd moet zijn, afsluitbaar en gemakkelijk te bereiken. De doelstelling van Stieneo is op termijn tentoon stellingen te houden, daarom gaat de voorkeur uit naar een historisch monument, een oud leegstaand fabriekspand of een kerkgebouw. Heeft u een pand in de aanbieding? Neem dan contact op met het bestuur, Tel 024-3733825 of 06-19009274, t.a.v de bestuursleden Cees Alewijnse, Bert Bloo, Jos Hekking. Mail voor informatie met info@stieneo.nl. 46 Industria april 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 48