Inhoud: 41 Industriamonument 42 Berichten 47 Literatuur 48 Colofon 1 N I EUWSBULLETI N f Marcel Overbeek - Aan de rand van de historische binnenstad van Alkmaar wordt hard gewerkt aan de voltooiing van het binnenstadsplan 'Paardenmarkt'. nr. 1 April 2011 HS ".ïli Alkmaar. Kanaalkade, kaaspakhuis van de Firma Eyssen. Foto Marcel Overbeek Hier, op een tot voor kort kale vlakte wordt een aantal woonblokken gebouwd met apparte menten, naar ontwerp van Van den Oever, Zaaijer Et Partners Architecten, in opdracht van Woningbouwvereniging Woonwaard. De rijzige woonblokken sluiten met hun punt- gevels en rode baksteen aan bij de historische binnenstad. Op de hoek van het bouwter rein staat het voormalige kaaspakhuis van de Firma Eyssen, dat geïntegreerd wordt in de nieuwbouw. In dit bedrijfspand zullen 24 appartementen voor jongeren komen, met een moderne opbouw op het dak. Het monumentale kaaspakhuis werd in 1919 gebouwd als vrijstaand pakhuis aan de Kanaalkade, op de plek van de oude stedelijke gasfabriek. Het pakhuis werd gebouwd in opdracht van de Coöperatieve Zuivelexport Vereeniging Noord-Holland. In 1928 werd het pand gekocht door de Firma Eyssen, die het inwendig verbouwde om het te gebruiken als produetieruimte voor smeerkaas. Tot 1988 was het pakhuis nog in gebruik bij de firma Eyssen, daarna was het tijdelijk in gebruik als culturele voorziening. Het rechthoekige gebouw telt vier verdiepingen en bezit de voor een kaaspakhuis typerende smalle, verticale vensters. Op de zuidoosthoek van het pakhuis herinnert een verticale muur reclame nog aan de oude eigenaar. Aan de voorgevel aan de Kanaalkade is een bijzonder fraai gedetailleerd gietijzeren wapenschild aangebracht, met het wapen van de provincie Noord-Holland. Het kaaspakhuis werd in september 2009 op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. april 2011 Heemschut 41 STRIA Het kaaspakhuis

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 43