Erfgoedexcursie Stadswandeling 'Het gelijk van Heemschut in Amsterdam' IS&TAHÏ^'' Het klooster achter de oude stadsmuren op een oude afbeelding. Foto PR In aansluiting op de Reguliere AVL van Heemschut op 10 juni volgt 's middags een erfgoedexcursie, georganiseerd door het landelijk bureau en de commissie Amsterdam. Om 14.30 uur vertrekt de stadswan deling vanuit Het Bethaniënklooster. Mevrouw G.L. Oen en de heer N. Vervat, leden van de commissie Amsterdam van Heemschut, zullen een korte toelich ting geven op de restauratie van dit klooster. Tijdens de wandeling door het centrum krijgt u informatie over de acties van de commissie Amsterdam uit heden en verleden. Zo is er onder meer aandacht voor de vervallen panden, behouden en verdwenen monumenten, het in de jaren '30 gedempte deel van de Rokin en de gevolgen van gevel reiniging en het reclamebeleid in het centrum. Op deze manier krijgt u een goed beeld van de werkzaamheden van Heemschut in het bruisende hart van de stad. De specifieke situatie rond enkele panden in het middeleeuwse centrum en de inzet van Heemschut hiervoor zullen nader worden toege licht. Aandacht voor de successen van Heemschut zal natuurlijk tijdens de wandeling niet ontbreken. Een daarvan is het Noord-Zuid-Hollands Koffie huis. Het karakteristieke koffiehuis werd in 1911 tegenover het Centraal Station gebouwd, naar een ontwerp van de architect J.H.W. Leliman. Voor de metrobouw moest dit gebouw in 1972 wijken. Hier heeft Heemschut zich met succes tegen verzet. In 1980 werd het, in iets gewijzigde vorm, namelijk herbouwd. Ook zult u langs het Binnen gasthuisterrein lopen. Al in 1978 hield Heemschut zich intensief bezig met de plannen voor het Binnengasthuisterrein en schreef daar een nota over. Doel is het behoud van de ziekenhuisgebouwen van rond 1900. De geschiedenis van dit terrein gaat terug tot de middeleeuwen. Onze actie gaat door tot op de dag van vandaag; nog steeds wil de Universiteit van Amsterdam waardevol erfgoed slopen om een bibliotheekgebouw te plaatsen. De wandeling wordt om 16.30 uur afgesloten in het Korenmetershuis aan de Nieuwezijds Kolk. Dit gildehuisje is sinds 1967 het kantoor van Heemschut. Karei Loeff, directeur van Heemschut, verzorgt een rondleiding. Programma 14.30 uur: Ontvangst deelnemers stadswandeling en verdelen groepen in Het Bethaniënklooster, Barndesteeg 6B 15.00 uur: Inleiding door mw. G.L. Oen en dhr. N. Vervat over de rol van Heemschut voor behoud van Het Bethaniënklooster 15.15 uur: Stadswandeling 'Het gelijk van Heemschut in Amsterdam' 16.30 uur: Uitleg over en bezichtiging van het Korenmetershuis onder genot van een hapje en drankje 17.15 uur: Afsluiting Aanmelden U kunt zich aanmelden via de website van Heemschut www.heemschut.nl onder Agenda of telefonisch via 020-6225292. Aanmeldingen voor de stadswandeling zijn definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag 15 voor leden of €20 voor niet-leden) op rekeningnummer 14.62.53.442 te Amsterdam, t.n.v. Heemschut Amsterdam o.v.v. Stads wandeling. U ontvangt uiterlijk een week voor de wandeling bericht van bevestiging. april 2011 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 39