Aanmelding Het Vredespaleis. Foto VVV Gerechtigheid in Den Haag: Het Vredespaleis Het Vredespaleis opende in 1913 haar poorten en is door zijn locatie, volume en architectonische kwaliteit een gebouw van on-Nederlandse grandeur. Dat was ook precies de bedoeling. Meer dan om de huisvesting van een gerechtelijke organisatie ging het bij dit project om de belichaming van een idee. Wat het Hof in de beginjaren als internationale juridische instelling aan gezag tekort kwam, compenseerde het ruimschoots door het imposante karakter, de kunstzinnige aankle ding en uitbundige symboliek van zijn behuizing. Naast het bezoek aan het Vredespaleis voert de wandeling langs Panorama Mesdag en Paleis Noordeinde. Gevangenpoort. Foto VVV Gevangen maar gered: de Gevangenpoort Museum de Gevangenpoort staat aan de Hofvijver en vertelt over het gevan geniswezen en de geschiedenis van deze oudste gevangenis. In het gebouw dat twee nominaties voor de sloop overleefde, is sinds 1882 een museum gevestigd. Tevens wordt de naast gelegen schilderijengalerij van Willem V bezocht. Een korte stadswandeling biedt een verdere verdieping. Vernieuwing in het centrum van Den Haag. Foto VVV Den Haag de lucht in: vernieuwing in het centrum Onder de overkoepelende naam 'Den Haag Nieuw Centrum' zorgen meer dan dertig projecten ervoor dat het centrum van Den Haag wordt vernieuwd. Veel projecten bestaan uit adembenemende nieuwe hoogbouw. Dit moderne, zakelijke gebied is een lust voor het oog dankzij de ontwerpen van nationale en internationale toparchi tecten. Tijdens een toelichting krijgt u een beeld van deze schaalsprong. We sluiten af met een bezoek aan een van de wolkenkrabbers voor een spectacu lair uitzicht over Den Haag. De Oud-katholieke kerk aan de Mo lenstraat. Foto Wikimedia Pvt Pauline Geloofwaardig Den Haag: religieus erfgoed Tijdens deze stadswandeling wordt de Oud-Katholieke kerk, ofwel de Schuil kerk bezocht. Deze barokke kerk ligt verscholen in het Hofkwartier tussen de huizen van de Molenstraat en de Juffrouw Idastraat. De nabijgelegen fraaie Willibrorduskapel wordt even eens bezochtdeze stamt uit 1928. Dit gebouw is ontworpen door Jos Duyn- stee en voorzien van gebrandschilderde ramen en muurschilderingen van de hand van Lou Asperslagh. Deze zijn exemplarisch voor de verzorgde kloos- terarehitectuur van tussen de beide wereldoorlogen. Tot 1988 was deze in gebruik bij de Zusters van Liefde. Stadsrijschool. Foto Wikimedia Pvt Pauline 'Het beste paard van stal': de 's-Gravenhaagsche Stadsrijschool De 's-Gravenhaagsche Stadsrijschool is al circa 150 jaar gevestigd aan de Kazernestraat 50 en gaat schuil achter het Lange Voorhout. Onlangs is de rijschool door Stadsherstel Den Haag gerestaureerd. Half april is de herope ning. In 1806 gaf Lodewijk Napoleon opdracht tot de bouw van een burger rijschool. De grond hoorde bij Huize Huguetan, zetel van de Hoge Raad. Bij zijn vertrek schonk Lodewijk Napoleon de rijschool aan de stad. Illustere ruiters als Hiemstra, Pahud de Mortanges en hippologe mejuffrouw Tack lieten hier hun sporen na. Haags Historisch Museum. Foto VVV Typisch Haags: het Museum aan de Hofvijver Het Haags Historisch Museum toont de geschiedenis en ontwikkeling van de stad. De vaste collectie en tijdelijke tentoonstellingen tonen typisch Haagse aspecten van vroeger tot nu. Het museum is gevestigd in de Sint- Sebastiaansdoelen aan de Hofvijver. Dit pand werd in 1636 gebouwd voor de schutters van het Sint-Sebastiaans- gilde. Sinds 1986 is hier het museum onderdak. Aansluitend vindt een stadswandeling plaats waarbij unieke panden worden getoond. Aanmelden voor de Bijzondere Alge mene Vergadering van Leden en het middagprogramma is mogelijk vanaf maandag 11 april. Wij ontvangen uw aanmelding bij voorkeur via www.heemschut.nl/aanmelden of telefonisch via 020-6225292, uit sluitend tussen 9.00 en 17.00 uur. Degene(n) die u eventueel verge zellen moet(en) eveneens lid zijn van Heemschut. U kunt iemand lid maken bij aanmelding vóór 14 mei per internet of telefoon. Voor personen op hetzelfde adres kan een gezinslidmaatschap worden genomen. Wij zullen zoveel mogelijk rekening houden met uw voorkeur. Als uw keuze niet meer beschikbaar is, zullen wij u plaatsen in een andere excursie. U ontvangt een week van tevoren een bevestigingsbrief. Uw aanmelding is definitief als het verschuldigde bedrag is ontvangen op rekeningnummer 14.62.53.442 te Amsterdam, t.n.v. Heemschut Amsterdam o.v.v. 14 mei Den Haag. Op uw aanmelding zijn de 'voowaarden aanmelding erfgoedexcursie' van toepassing. Let op: Plaatsing voor de verschillende programma-onderdelen vindt plaats op basis van de volgorde van aanmelding; VOL IS VOL! U kunt zich voor de Bijzondere Algemene Vergadering van Leden alleen aanmelden als u bij Heemschut staat geregistreerd als lid. april 2011 Heemschut 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 37