H Onmisbaar voor restauratie en exploitatie stoomgemaal Jan Reijnen - Zonder de inbreng van de vrijwilligers van het stoomge maal 'De Tuut' in Appeltern zou dit bijzondere en complete stoomgemaal nooit zo goed behouden zijn gebleven. Zonder diezelfde vrijwilligers zou de opleiding tot machinist van stoommachines geheel uit Nederland zijn verdwenen. Vrijwilliger Jan Reijnen breekt een lans voor deze groep werkers op de achtergrond. De destijds nieuwe stichting Stoomgemaal 'De Tuut' (1916-1919) werd gebouwd op de Appelternse sluis in het stroomgebied Nieuwe Wetering. Het is inmiddels het laatste overgebleven stoomgemaal in het Land van Maas en Waal. Foto's Jan Reijnen, stichting Baet en Borgh Baet en Borgh werd in 1984 eigenaar van het stoomgemaal De Tuut, nadat Pol der-district Groot Moos on l/l/ao/een nieuw magazijn met werkplaats bij haar kantoor in Druten had gebouwd. Het stoomgemaal, dat vanaf 1967 nog slechts een bijrol als magazijn en werkplaats vervulde, kon worden afgesto ten. Baet en Borgh werd door deze transactie eigenaar van een middelgroot stoomgemaal met een capaciteit van 440 kubieke meter water per minuut bij vier meter opvoerhoogte. De Tuut beschikte over een spuisluis, een maehinezaal met twee gelijkstroomstoom- maehines met daaraan gekoppeld de beide centrifugaalpompen, een ketelhuis met drie ingemetselde stoomketels met oververhitters, compleet in een ketelbatterij, een te herbou wen schoorsteen en een in vervallen staat verkerende kolenloods van 200 vierkante meter. Niet overgedragen werden beide dienstwonin gen. Die waren eerder al verkocht. Er moest wel gerestaureerd worden. Die kosten werden - in 1984 - begroot op een bedrag van ruim een miljoen gulden. Moedeloos makend Tot in 1996 werd voorafgaand van de restaura tie heel veel tijd besteed aan het vele ambtelijke en bestuurlijke overleg, vaak tot vervelens toe, aan getouwtrek over het wel of niet subsidiëren en het al dan niet voorrang verlenen aan dit project. Gewekte hoop werd de bodem ingesla gen om later weer te worden gewekt. Verga deringen uit die tijd schetsen een moedeloos makend verhaal van uitstellen, geld beloven en niet geven. Totdat het rijk uiteindelijk bijsprong. Door het vele achterstallig onderhoud - het Polderdistrict ging gedurende een kwart eeuw uit van sloop - was het stoomgemaal in 1983 al ernstig in verval geraakt. Via de lokale pers werden in 1985 de eerste acht vrijwilligers geworven, vooral mensen met een technische achtergrond. In 1985 begonnen ze met april 2011 Heemschut 31 De Tuut kan niet zonder vrijwilligers

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 33