Villa Marezate, Jesse-huis anno 2011 Ewout van der Dussen- Een bijzondere particuliere restauratie en moder nisering, van de villa Marezate van architect Jesse aan de Boulevard in Noordwijk, nadert de voltooiing. De villa is ernstig verminkt in de periode dat hier hotel Edelman was gevestigd. Heemschut ging kijken. Linksboven de villa in de oorspronke lijke staat. Fotograaf onbekend. Daaronder het pand in gebruik als hotel Edelman. Foto K. van Duin. Rechts de villa op het moment dat de restauratie vrijwel voltooid is. Foto W.J. Bouman HOE ZOU ARCHITECT H.J. JESSE (1860 - 1942) reageren bij het terug zien van zijn in 1906 gebouwde villa aan de boulevard van Noordwijk? Het oogt met de vele authentieke details, zoals het Jesse groen in de glas-in-loodramen en de groen geglazuurde raamdorpelstenen, als een nieuw Jesse-huis. Het touchscreen in de gang, nodig om alle elek tronica van het huis te bedienen, zou hij echter niet begrijpen. En van een inpandig zwembad was in zijn tijd geen sprake. Kees van Duin heeft het pand, dat lange tijd als hotel diende, gered van verdere verloedering. Dit onder het motto: 'Als je het dan doet, moet je het goed doen'. Tijdens de twee jaar vergende reddingsoperatie door een legertje werklui kwamen veel van de authentieke details achter het zachtboard en gips te voorschijn. Het oorspronkelijke woonhuis was zelfs 'monsterlijk' uitgebreid. Dat deel werd gesloopt en op die plaats is een vleugel aangebouwd zoals Jesse het waarschijnlijk zelf gedaan zou hebben. Badhotel Architect H.J. Jesse is met name bekend in Leiden, Oegstgeest en Katwijk. Maar ook buiten de regio zijn de kenmerkende stijlen van Jesse te zien. Inmiddels zijn veel van zijn bouwwerken aangewezen tot rijks- of gemeentelijke monu ment. Aan het begin van zijn carrière waren het vooral ontwerpen voor publieke gebouwen zoals kerken, raadhuizen en scholen, later he renhuizen, villa's maar ook arbeiderswoningen en winkels met onder andere Art Nouveau en Jugendstil kenmerken. Naar aanleiding van artikelen in Heemschut over de restauratie van het Badhotel in Domburg heeft in eerste instantie de daarbij betrokken architect Egbert Hoogenberk een globaal plan gemaakt en later nog incidenteel adviezen gegeven. De plannen zijn uitgewerkt, zo nodig aangepast en begeleid door Wil lem-Jan Bouwman van architectenbureau Van Maanen uit Noordwijk. Door een scriptie over Jesse tijdens zijn opleiding in Delft was hij de aangewezen architect voor deze klus. Daar bij heeft hij gebruik gemaakt van originele tekeningen uit het Jesse-arehief in het NAi te Rotterdam. Bouman: 'Het meeste kwamen we tegen na het slopen'. Tevens is veel gekeken naar 'de Keet' aan de Rijnsburgerweg in Leiden, waar Jesse een groot deel van zijn leven heeft gewoond en gewerkt. In dat pand zijn alle Jesse-kenmerken herkenbaar: grote vlakken van baksteen en de toepassing van boogvormen voor ramen en deuren. Een bijzonder ornament in de villa is een schouw naar ontwerp van de schilder Jan Toorop, uitgevoerd in geglazuurde tegels. De opdracht daarvoor kwam van de eerste bewo ner en opdrachtgever de heer F. J. Waller, toen malig directeur van de Gist- en Spiritusfabriek in Delft. Toorop ontwierp in die tijd etiketten voor de producten van de fabriek. april 2011 Heemschut 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 31