Transformatorhuis in jaren twintig ontworpen door A.A. Kok Door Willem Heijbroek Het door A.A. Kok ontworpen trans formatorhuisje van Groede in Zee land zal worden gerestaureerd. Na jaren van verval is een plan gemaakt voor restauratie en, belangrijker nog, hergebruik. Het huisje stond al een halve eeuw vrijwel ongebruikt. Groede. Het transformator huisje naar ontwerp van A.A. Kok. Foto M.A. Kindt De LAATSTE JAREN VERDWIJNEN in Zeeland steeds meer transformatorhuisjes, die indertijd in opdracht van de Provinciale Zeeuwse Eleetrieiteits Maatschappij (PZEM) zijn gebouwd. Zij worden vervangen door kleine kastjes. De opvolger van PZEM, het energie bedrijf Delta, heeft alle vastgoed in het Delta Netwerk Bedrijf B.V. (DNWB) opgenomen en is bezig transformatorhuisjes af te stoten. In het kader van het eeuwfeest spant de Provinciale Commissie Zeeland zich in voor het behoud van de transformatorhuisjes in het heggen- en hagenlandsehap van Zeeuws-Vlaanderen. Voor een huisje in Groede, dat Abel Antoon Kok als kerkje heeft ontworpen, is een restauratiepro ject opgezet in samenwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) en de Werk groep Industrieel Erfgoed Zeeland (WIEZ). Eind vorig jaar is het eigendom van dit transfor matorhuisje door DNWB overgedragen aan Eleemschut om op die manier de noodzakelijke fondsen voor restauratie te kunnen verwerven. Behalve een gift van energiebedrijf Delta zelf, zijn er al toezeggingen van de BankGiroloterij, het Prins Bernhard Cultuurfonds en Katten- dijke/Drucker Stichting, die bijna voldoende zijn om het huisje te restaureren. De Stichting Landschapsbeheer (SLZ) zal dit werk uitvoeren. Om de ontsiering van straten en wegen in Amsterdam door niet passend straatmeubilair te voorkomen wordt in 1916 een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van es thetisch verantwoorde transformatorhuisjes. Hier schrijft Abel Kok op in, wat leidt tot de opdracht van de gemeente voor het ontwerpen van transformatorhuisjes in Amsterdam. In Zee land vraagt de PZEM Kok in 1921 een elektri sche centrale te bouwen in Westdorpe, dichtbij de industrievestigingen langs het kanaal van Terneuzen naar Gent. De te leveren stroom moet worden getransporteerd via een aantal transformatorhuisjes, verspreid over Zeeuws- Vlaanderen. Als eerste bouwt Kok in 1922 het transformatorstation Reedijk in Westdorpe in laagbouw. Het vertoont gelijkenis met de Am sterdamse huisjes en is in Art Deco stijl opge trokken. In 2007 is het gebouwtje met inhoud hersteld en het fungeert nu als een miniatuur museum voor industrieel erfgoed. Kok ontwerpt huisjes in verschillende stijlen: sommige in hoogbouw, die lijken op Romaanse kerkjes zoals in Clinge en Groede, andere in laagbouw zoals in Westdorpe en Philippine. Op verschillende plaatsen in Zeeland, onder meer op Schouwen- Duiveland en Tholen, zijn na 1925 ook nog andere typen transformatorhuisjes gebouwd. Alle zijn geïnventariseerd en in kaart gebracht. Een beperkt aantal is aan sloop ontsnapt en waard om behouden te blijven als karakteristiek element van het Zeeuwse Landschap. SS 22 Heemschut april 2011 Gebouwtje in Groede gered

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 24