De stichting wil giften van parti culieren en van fondsen werven natuur, die nu bescherming geniet als Natio naal Park de Maasduinen. Tussen Bleijenbeek en Goeh lagen plassen en vennen. Het betrof een zompig gebied dat dwong de route te nemen tussen Bleijenbeek en de Maas. Dit gaf de kasteelheer een sterke positie. In de jaren tachtig van de 16de eeuw, de periode van de Tachtigjarige Oorlog, maakte Maarten Sehenek van Nydeggen van deze positie goed gebruik. De belangrijkste vesting van Sehenek van Nydeggen was de Schenkenschans, op een eiland in de Rijn bij Lobith, maar Bleijenbeek was zijn tweede uitvalsbasis. Hij vocht mee aan beide kanten in deze oorlog. Uiteindelijk kwam hij om in een poging Nijmegen in te nemen, in 1589. Hij viel in volle wapenrusting in de Waal, hetgeen onverstandig is. Dak herstellen Wat kun je doen met zo'n ruïne? In ieder geval mogen we de restanten niet verder laten ver kommeren. Dat betekent consolidatie. En wel licht een gedeeltelijke restauratie. Een prachtig voorbeeld hoe dat kan staat nog geen tien kilo meter van Bleijenbeek, over de grens in Weeze: Schlossruïne Hertefeld (zie www.hertefeld. de). Kasteelheer Eulenburg heeft de centrale toren weer opgebouwd. Daaromheen liggen de restanten van de muren, geconsolideerd. Zo zou ook met Bleijenbeek kunnen worden gehandeld. Over de voormalige Ridderzaal kan het dak - destijds vanaf grote afstand zichtbaar - worden hersteld, rustend op palen. Daaronder blijven de muurrestanten behouden. Met glazen wanden zou vervolgens een bruikbare ruimte ontstaan. Vooreerst moeten de restanten worden veiliggesteld en het terrein rond het kasteel - met een mooie beukenallee - heeft een opknapbeurt nodig. Ik hoop met dit verhaal een eerste belangstel ling voor deze onderneming te hebben gewekt. En wellicht ook vrijgevigheid ten behoeve van giro 6024050 van Stichting Kasteelruïne Bleijenbeek te Ospel. De kapel van het kasteel. Foto archief Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed E.C.M. Jurgens is voorzitter von het bestuur Stichting Kasteelruïne Bleijenbeek Een 3D-tekening van de beoogde situatie na de behoudmaatregelen Tekening Ron Spaan Erfgoedadvies 16 Heemschut april 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 18