Fondsenwerving Dat de ruïne er nog is, is te danken aan de buitengracht I Duitsland -V x Het Nationaal Park De Maasduinen ingeklemd tussen de Maas en de rijksgrens. Kaart Studio Letterman Nationaal Park De Maasduinen Nationaal Park De Maasduinen Omgeving van de Eckeltse Beek met het Limburgse dorp Afferden aan de Maas. Kaart Studio Letterman Sorry! Langs de beek lag ook kasteel Bleijenbeek. Ver geefse pogingen om de Duitsers te verdrijven resulteerden in het vragen van luchtsteun. In december 2009 is, op initiatief van ASR-verzekeringen, een stichting opge richt die zich ten doel stelt om de ruïne te behoeden voor verder verval, en deze eventueel ten dele te restaureren. De Stichting Kasteelruïne Bleijenbeek kreeg vorig jaar de grond, inclusief de bui tengracht, in een vijftigjarige erfpacht overgedragen. Het stichtingsbestuur kan dus nu zelfstandig alles in het werk stellen om de ruïne en het terrein binnen de gracht te redden. Een eerste subsi dieaanvraag, ingediend bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, de provincie Limburg en de gemeente Bergen werd niet gehonoreerd. In januari is voor 2011 opnieuw een aanvraag ingediend. Inmid dels treedt de stichting naar buiten, om giften van particulieren en van fondsen te werven. De eerste stappen daarin zijn gedaan in overleg met de jubilerende Bond Heemschut, die ons project adop teerde (zie Heemschut februari 2011, pag 16). Zo krijgt de laatste oorlogsruïne in ons land de aandacht die zij verdient. De Britse R.A.F. bombardeerde op 21 en 22 februari 1945 het kasteel. Jaren na de oorlog vroeg ik het Imperial War Museum in Londen om foto's van verkenningsvluchten, van voor en van na het bombardement. Ik kreeg ze toege stuurd, bijgevoegd was een briefje met daarop 'Sorry!'. Het kasteel, oorspronkelijk uit de 14de eeuw, had tot de ondergang in 1945 nog steeds de vorm die het in de 17de eeuw kreeg: vier vleugels rondom een binnenplaats met arcaden, bekroond door een toren met karakteristieke spits. De verwoesting was zo grondig dat mijn grootvader, Rudolf Jurgens te Nijmegen, het kasteel niet kon herstellen. De uitgekeerde oorlogsschadevergoeding zette hij in om de paehtboerderijen, alle verwoest, weer op te bouwen. Na zijn dood werd de ruïne eigendom van een familiestichting, die het in de jaren negentig verkocht aan het AMEV-eoncern (nu ASR-verzekeringen). In de jaren zeventig is op verzoek van de Duitse oorlogsgravenstichting in de ruïne gezocht naar twee vermiste soldaten. Hun overschotten werden onder het puin gevonden. Tegelijk werd wat noodherstel verricht. De toren, die nog een beetje overeind stond, is provisorisch gestut. Verder ligt de ruïne er onaangeroerd, maar steeds verder afbrokkelend bij. Dat de ruïne er nog is, is te danken aan de buitengracht. Daar binnen ligt een afgesloten, praktisch ontoe gankelijk terrein van eirea 2 hectaren, waarop het kasteel ligt. Eindjaren tachtig heeft André Viersen, als afstudeerproject van de Technische Universiteit Delft, onderzoek gedaan naar de ruïne en de verschillende fasen van de bouw sinds de 14de eeuw in kaart gebracht (zie A.Viersen, Kasteel Bleijenbeek, Castellogiea II p.153-167 op www.kostelen.nl/wctcnschop Zie ook M. Flokstra, Het goed Bleijenbeek te Afferden rond 1400, Castel log iea, II p.168-172). Maasduinen Het Limburgse Afferden, halfweg tussen Venlo en Nijmegen, lag op de uiterste noordgrens van het Opper- of Overkwartier van Gelre, ter hoogte van het stadje Goeh aan de oostzijde, en van Boxmeer aan de westoever van de Maas. Dit kwartier - hoofdstad Roermond - was gescheiden van de andere kwartieren (Arnhem, Nijmegen en Zutphen) door gebied van het hertogdom Kleef en Gulik, waartoe onder meer Gennep behoorde. In 1815 kwam ook een smalle strook op de rechter Maasoever tussen Venlo en Afferden, dat tot de Oostenrijkse Nederlanden had behoord, bij het nieuwe Koninkrijk der Nederlanden. Na de Belgische afscheiding werd deze smalle strook, op zijn breedst zo'n zes kilometer, gevoegd bij de provincie Limburg. We hebben het over een streek, ingeklemd tussen de Maas en de rijksgrens, met prachtige 14 Heemschut april 2011 V s. C J N Nn Afferden Eckeltse Beek Schotse Britse Lowland Royal Division Air Force Kasteel Blijenbeek Duitse Fallschirmjager Boxmeer Venray Goch Afferden -2*- <5> "O s-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 16