Europese erfgoedprijzen uitgereikt in het Concertgebouw van Amsterdam Forum, Awards en concert Er is meer nodig, geeft Quaedvlieg aan. 'Over koepelende organisaties op nationaal niveau zijn van het grootste belang. Bond Heemschut, één van onze oprichters, is onmisbaar in het Nederlandse debat. Wij, op onze beurt, vertalen en verwoorden de gedachten en signalen die we krijgen uit heel Europa in een boodschap op Europees niveau. Voor ons is dat het grote Eu ropa, dus inclusief bij voorbeeld Turkije, IJsland, Rusland en Georgië. Zo is het ons gelukt om een passage (art. 3.3, red.) te laten opnemen in het nieuwe EU-Verdrag, het Verdrag van Lissabon. Vanaf nu hoort de bescherming van het cultureel erfgoed bij de expliciete doelstel lingen van de Europese Unie. Dat betekent een formele legitimering van en een verdragsbasis voor een echt EU erfgoedbeleid. Let wel, dit als aanvulling op het nationale beleid van de lidstaten en niet als een vervanging daarvan. En het is de bevestiging van de waarde van cultureel erfgoed voor het milieu, de landbouw, de educatie, het energiebeleid, de economie en zelfs de externe betrekkingen van de EU.' 'Er is een nieuw momentum gecreëerd, dat was hard nodig. We zagen het effect direct in december in Brugge, waar we actief deelnamen aan de erfgoedconferentie van het Belgische voorzitterschap van de EU, waar zowel niet- gouvernementele als gouvernementele beleids makers en stakeholders bij elkaar kwamen. We kunnen heel veel bereiken, maar het vergt een sterke Europese samenwerking tussen nationale, regionale en lokale organisaties. Het is aan ons om deze Europese verbindingen te leggen en te versterken, om de beste oplos singen uit te wisselen en te delen, en innovatie ve initiatieven Europa-breed onder de aandacht te brengen en te stimuleren.' Social media 'Met ons nieuwe bestuur, onder de inspirerende leiding van Fransman Denis de Kergorlay, en onze nieuwe president, operazanger Plaeido Domingo, denken we het juiste team gevonden te hebben om deze koers de komende jaren verder uit te breiden. We zijn belangrijke stap pen aan het zetten om directer - onder meer via de social media - met onze leden en met de Europese burger van gedachten te wisselen.' Deze stappen zullen al zichtbaar zijn tijdens het Europa Nostra Congres, dat dit jaar - mede wegens het honderdjarig bestaan van Bond Heemschut - in Amsterdam zal plaatsvinden (8 tot 11 juni 2011, Red.). Plaeido Domingo en Eurocommissaris Androulla Vassiliou zullen samen de Europese erfgoedprijzen uitreiken in het monumentale Concertgebouw van Amsterdam. 'We organiseren ook, samen met Bond Heemschut en Erfgoed Nederland, een openbaar Forum over de belangrijke toege voegde waarde van het vrijwilligerswerk, dit in het kader van het Europese Jaar van het Vrijwil ligerswerk. En er staan nog tal van interessante activiteiten op stapel, waaronder een concert door jonge musici uit heel Europa van een herontdekte opera van jonge Franz Liszt ('Don Sanehe') en een Nederland special van ons blad 'Heritage in Motion'. Het wordt een feest van intensief netwerken en van uitwisselen van kennis, inspiratie en energie. We hopen dat veel leden van Bond Heemschut de kans zullen be nutten om erfgoedbesehermers uit alle hoeken van Europa te ontmoeten tijdens dit Europese Congres en er de gevarieerde evenementen zullen bijwonen, zoals de presentaties van de nieuwe prijswinnaars, de lezing van David Chipperfield in Westergasfabriek, ons Forum in Felix Meritis en als hoogtepunt de prestigieuze prijsuitreiking in de Concertgebouw. Wolter Braamhorst freelance medewerker van Europa Nostra Leden van Heemschut zijn 10 juni, tevens de dag van de 'reguliere' Algemene Vergadering van Leden van de Bond Heemschut, welkom om een aantal evenementen van het 'Heritage Congress' van Europa Nostra in Amsterdam bij te wonen. Dit geldt met name voor het Engelstalige forum over 'Volunteers as Added Value for Europe's Cultural Heritage'. Dit forum is's morgens van 9 tot 13 uur in Felix Meritis in Amsterdam, en de toegangsprijs voor de ochtend, inclusief lunch, bedraagt 40 per persoon. Daarnaast is er de de prijsuitreikingceremonie van de European Union Prize for Cultural Heritage Europa Nostra Awards door Androulla Vassiliou, Europese Commissaris voor Cultuur, en door opera zanger maestro Plaeido Domingo, President van Europa Nostra. Dit vindt plaats in de Grote Zaal van het Concertgebouw, vanaf 18.30 uur precies. De ceremonie wordt gevolgd door een concertuitvoering van de onlangs teruggevonden jeugdopera van Franz Liszt, 'Don Sanche', door het European Opera Centre en het European Union Youth Orchestra. De toegangskaarten kosten 35 per stuk, per lid kunnen maximaal twee plaatsen worden besteld, niet later dan 30 april en zolang de voorraad strekt. Meer informatie en aanmelden: www.europanostra.org of 070-3024050. Het aantal voor Heemschut gereserveerde kaarten voor deze bijzondere acitviteiten is beperkt. 12 Heemschut april 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 14