Heemschut Actief Leiden goochelt met monumenten M.J. DE NIJS EN ZONEN Zuid-Holland Postbus 1 1749 ZG Warmenhuizen Telefoon 0226 - 39 70 00 info@mjdenijs.nl www.mjdenijs.nl Eind goed al goed? De gemeente werkte intussen alweer aan een nieuw plan voor het Aalmarkt gebied. In juli 2009 werd dat gepresenteerd met een letterlijke doorbraak dwars door de bestaande bebouwing heen. Daarvoor zouden maar liefst twee rijksmonumenten moeten wor den gesloopt, Breestraat 70 (gedeeltelijk) en ook Breestraat 68. Het zelfde pand dat het college kort daarvoor had verkocht. Heemschut is natuurlijk verbaasd over de voor genomen sloop van rijksmonumenten en heeft daartegen bezwaar gemaakt. De winkelier, die nu dus ook eigenaar is, wil niet meewerken aan uitvoering van het nieuwe plan. In tegendeel, de winkel is net grondig opgeknapt en heropend. Wat Heemschut betreft blijft dat zo en moet de doorbraak, dwars door de cultuurhistorisch waardevolle bebouwing van het Aalmarktgebied, uit het plan worden geschrapt. Nog beter zou zijn ook dit plan weer in te trek ken en er in het Aalmarktgebied nog veel meer gezellige winkeltjes komen zoals Breestraat 68. Rob One! Leiden. Het rijksmonument aan de Breestraat 68. Foto Rob Onel Leiden - Vanaf 2003 zijn B Et W in Leiden bezig geweest met de aankoop van panden in het Aalmarktgebied voor de uitvoering van een stadsvernieuwingsplan. Veel winkeliers hadden daar weinig vertrouwen in en weiger den te verkopen. Een tiental heeft het zelfs uit laten komen op onteigening. En tot hun verrassing werd die afgewezen door de Raad van State. Daardoor was de uitvoering van het stadsvernieuwingsplan onzeker geworden. Uiteindelijk heeft het college dat plan dan ook maar ingetrokken. Intussen was Leiden eigenaar geworden van verschillende panden, waaronder veel monumen ten. Ook het pand, een rijksmonument, hoorde daarbij. De huurder, die Breestraat 68 al sinds 1992 als winkel in gebruik had, had het liever zelf gekocht, maar dat was niet mogelijk door het voorkeursrecht dat de gemeente er op had. Bovendien vonden B Et W toen ook, dat die winke lier zijn zaak maar moest sluiten of verplaatsen, omdat die niet paste in het stadsvernieuwingsplan. Toen dat stadsvernieu wingsplan was ingetrokken nam de winkelier direct contact op met de wethouder om het pand alsnog te kopen. Dat werd eerst afge houden, maar enige maanden later bleek dat het college van gedachten was veranderd. Al die panden, en vooral de monumenten, waren een te grote last geworden. Daarom wilden B Et W er maar weer gauw vanaf. Op een zomerse dag liep de huurder van Breestraat 68 in de buurt van het stadhuis en kwam de wethouder tegen, zwaaiend met een brief. Dat was een aanbieding voor de verkoop van het pand. 8 Heemschut april 2011 [OtUUfth» Myjtwn fotfhwve

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 10