Limburg Herinrichting kasteel Heel geen gelopen race Zoveelste aanslag op vakwerkboerderij in Zuid-Limburg Heel - Het enorme gebouwencomplex van en bij kasteel Heel moet behouden blijven. Dat was begin vorig jaar de verrassende uitkomst van het politieke debat over dit complex bestaande uit een 18de eeuws kasteel, een neo-romaanse kerk en grote klooster- en gestichtsaanbouwen uit de 19de en 20de eeuw. Nu is het wachten op het programma van eisen voor de restau ratie van dit rijksmonument, dat een hoog waardige woonomgeving voor mensen met een geestelijke handicap gaat bieden. Hierbij moet gedacht worden aan geclusterd kleinschalig wonen in huiselijke sfeer. De archi tect verwacht dat de 'instituutssfeer' die de gebouwen ook bij herinrichting zullen blijven behouden niet past in de beoogde huiselijke en alledaagse situatie. Verder meldt de architect dat ten zuiden van het kasteel verdichting optreedt, want er zijn te weinig woningen in de bestaande gebouwen te maken. Feitelijk is de helft van de gebouwen onbruikbaar. De architect stelt in zijn benadering het Plan van Eisen voorop en zoekt bouwruimte buiten het complex, terwijl de monumenteneommissie van oordeel is dat meer rekening gehouden moet worden met de uitstraling van de Heel. Het grootschalige kasteelcomplex. Foto Ad Bokhorst gebouwen. Die belevingskwaliteit zou met 'de nodige vrijheden en hulpmiddelen' te verwezenlijken zijn. Deze vrijheden hebben betrekking op de pereeelindeling, de toegan kelijkheid en de bouwkundige doorbraken die hiermee gepaard gaan. Bestaat hierover duide lijkheid, dan pas is de stedenbouwkundige visie aan de orde. Voor Heemschut Limburg is deze discussie heel belangrijk. De vraag wat te doen met monu mentale, maar leegstaande kloosters zal in deze provincie de komende jaren nog heel vaak gesteld worden. Noorbeek - De vakwerkschuur in het buurt schap Terlinden bij het Zuidlimburgse Noorbeek wordt met sloop bedreigd. De schuur is een rijksmonument met hoge cultuurhistorische waarde. Het gebouw is in diverse fasen tot stand gekomen met een keur aan materialen. Tezamen met het vakwerk maakt dit het pand tot een karakteristiek geheel. De schuur staat in een oplopend terrein met oude erfseheidingen. De ligging is voor een groot deel bepalend voor de beleving van het pand als onderdeel van het straatbeeld. Het ontwerp-ontheffingsbesluit spreekt van 'een karakteristieke schuur die men geheel wil vernieuwen, veranderen en vergroten tot woning met atelier en berging voor zeven auto's'. Dit houdt in, dat er gesloopt wordt en dat er met oude materialen wordt teruggebouwd. Heem schut vindt de voorgenomen aanpassingen mede gezien de cultuurhistorische waarden veel te ingrijpend. Zelfs met gedeeltelijke sloop wordt aan de schuur onherstelbare schade aangebracht. De straatgevel en de linkerzijkant kunnen ons inziens beide grotendeels worden gerestaureerd. Met slopen en opnieuw bouwen is er geen sprake van restaureren, maar van vervangende nieuwbouw, waarmee ook het cultuurhistorische karakter verloren gaat. Heemschut vindt het voornemen strijdig met het bestemmingsplan. Het cultuurhistorisch karakter van het buurtschap blijft hooguit behouden, terwijl de cultuurhistorische waarde van de schuur zelf door de ingreep verloren gaat. Ad Bokhorst februari 2011 Heemschut 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 9