Heemschut Actief Amsterdam m Heemschut overlegt over monumentenlijst Nieuw-West Aandacht voor nadelige gevolgen gevelreiniging i In maart vorig jaar is door samenvoeging van Osdorp, Slotervaart en Geuzenveld-Slotermeer stadsdeel Nieuw-West ontstaan. In dit stads deel liggen de cultuurhistorisch zeer waarde volle Westelijke Tuinsteden. Deze worden sinds eind jaren negentig vernieuwd. Dit gaat op veel plekken ten koste van het tuinstedelijke karakter. Ook is reeds een aantal monumentwaardige gebouwen gesneuveld. Enkele andere belangrijke gebouwen en complexen verkeren nog in de gevarenzone. Heemschut pleit samen met haar partners ProWest en het Cuypersgenootsehap al jaren voor het aanwijzen van monumenten in het stadsdeel. In samenwerking met het oude gebied Geuzenveld-Slotermeer hebben de erfgoedorganisaties in 2008 nog een lijst van twaalf monumentwaardige panden opgesteld. Deze zijn in procedure genomen en worden op korte termijn aangewezen tot gemeentelijk monument. Slotervaart heeft in 2009 dertien gebouwen en complexen aangewezen, één gebouw is dankzij de Top 100 van Plasterk recent rijksmonument geworden. Om het erfgoed in Nieuw-West goed te besehermen is een verdere uitbreiding van de gemeentelijke monumentenlijst noodzakelijk. Tijdens een recent overleg werd duidelijk dat cultuurhistorie, mede dankzij ons jarenlange lobbywerk, hoog op de agenda van het nieuwe stadsdeel staat. Het stadsdeel wil ook de monu mentenlijst uitbreiden. In de loop van dit jaar hopen de erfgoedorganisaties met Nieuw-West afspraken te maken. Norma n Var vat De commissie Amsterdam maakt zich al tijden zorgen over de schade die ontstaat door gevelreiniging en bijbehorende werkzaamheden als het vervangen van voegwerk. Niet alleen ontstaat er technische schade aan panden, ook verandert het karakter van gevels (zie o.a. Heemschut oktober 2010, pagina 20-21). De commissie is begin november begonnen aan een PR-campagne. In diverse kranten is aandacht geschonken aan het onderwerp. Ook hebben we de gemeente en de stadsdelen in brieven verzocht om meer aan voorlichting te doen over de risico's. Tevens wil Heemschut dat de behandelingen ook bij niet beschermde panden vergunningplichtig worden. Gezien de grote gevolgen die ze hebben voor het stads beeld lijkt ons dat een redelijke vraag. De com missie probeert ook de Amsterdamse woning corporaties te overtuigen van het nut van een terughoudende omgang met deze werkzaam heden. Veel mensen uit de monumentenwereld, ambtenaren, en zelfs enkele bedrijven die hun brood met dit werk verdienen, hebben laten weten blij te zijn met de campagne. 6 Heemschut februari 2011 Amsterdam. Dijkgraafplein in Osdorp heeft nog geen monumenten status. Foto's Erik Swierstra. Amsterdam. Catharinakerk in Slotermeer. De kerk wordt binnenkort aangewezen tot monument. - is Amsterdam. Schade door gevelreiniging. Foto Norman Vervat 'jSr*. éssstc v.-*-:*"-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 8