Overijssel Heemschut pleit voor behoud van schouwburg Noord-Brabant Werkgroep wederopbouw kan aan de bak Deventer - De gemeenteraad van Deventer stelde afgelopen zomer het ambitiedoeument 'Deventer: een bericht aan de stad' vast. Het document, opgesteld door Jo Coenen en Fons Asselbergs, beschrijft de gewenste ontwik kelingen in de binnenstad (zie ook Heemschut augustus 2010). Eén van de daarin genoemde projecten, de huisvesting van de gemeente, is nu uitgewerkt tot een voorstel. Het idee is om alle ambtenaren en publieksbalies op één plek te concentreren. Supervisor Jo Coenen advi seert nieuwbouw aan het Grote Kerkhof. Heemschut vreest dat om het plan te realiseren gekozen zal worden voor sloop van het voor gebouw van de voormalige schouwburg (1954) van architect J.D. Postma. Heemschut heeft de gemeente gevraagd het voorgebouw op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. De schouwburg is een verfijnd voorbeeld van wederopbouwarchiteetuur met classicistische elementen. Het is opgetrokken in gele baksteen en beton en heeft stalen ramen. De ingang wordt omlijst door fraaie klassieke kolommen en een balustrade. De gevelindeling van de eerste verdieping draagt bij aan de statigheid. De verticale penanten, de betonnen daklijst en het ondiepe bordes boven de entree zijn mooi gestileerde neoclassicistische elementen. De foyer op de eerste verdieping heeft de allure van een statige paleiskamer, met hoog plafond, verdiepingshoge ramen en brede, dubbele toegangsdeuren. Volgens ons heeft het voorgebouw goede transformatiemogelijkheden voor hergebruik Deventer. De schouwburggevel. Foto Peter Dekker en is het daarom geschikt om opgenomen te worden in de plannen voor een nieuw stads kantoor. Peter Dekker Tilburg - In de gemeente Tilburg is veel waar devol erfgoed uit de wederopbouwperiode aanwezig. De waarde van dit erfgoed is door onderzoek in 2006, uitgevoerd in opdracht van de gemeente, goed in kaart gebracht. Ondanks deze uitkomsten heeft Tilburg tot nog toe geen stappen ondernomen om een royale selectie panden uit de wederopbouwperiode op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. De gemeente heeft de monumentenlijst gesloten en is niet van plan om dit op korte termijn te veranderen. Naar aanleiding van een brief van het Cuypersgenootschap, dat de gemeente verzoekt tot aanwijzing van monumenten uit de wederopbouwperiode over te gaan, is onlangs besloten een werkgroep wederopbouwerfgoed op te richten. Belangrijkste doel van de werkgroep, bestaande uit leden van Heemschut, het Cuypersgenoot- schap en de Heemkundekring 'Tilboreh', is de gemeente zover te krijgen op korte termijn te starten met het aanwijzen van monumenten uit deze periode. Ook zal de werkgroep samen optrekken bij sloopdreigingen en de herbestem ming van leegstaande gebouwen stimuleren. Op 29 november is door de werkgroep voor Tilburg. Het kantongerecht van de bekende architect Jos Bedaux, gebouwd in de wederopbouwperiode. Foto Jack Janssen het eerst ingesproken in de gemeenteraad. De komende maanden zal de werkgroep pro beren het draagvlak voor haar voorstellen, onder meer binnen het college van B. en W., groter te maken. Miriam van den Dries februari 2011 Heemschut 5 2

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 7