Heemschut Actief Groningen Kwaliteitsimpuls met vernieuwde lanen Aantasting beeld Gelderland van vestingdorp Aalten blijft monumenten steunen Leek - Op het landgoed Nienoord te Leek is een paar jaar geleden een discussie ontstaan over de toekomst van de monumentale lanen. De nu aanwezige beplanting langs de Nienoord- singel dateert van midden 19de eeuw en wordt vervangen door nieuwe aanplant. Het landgoed is nu eigendom van de gemeente Leek en verhuurd aan reereatiebedrijven en is daardoor regelmatig aangepast aan veran deringen in het gebruik. De kwaliteit van de beplanting ging achteruit door verkeer, ontwatering, verdichting van de bodem en de bomen werden hierdoor minder vitaal en legden steeds vaker het loodje. Er ontstonden steeds meer gaten in de aanwezige laanbeplan ting. Hoewel in de loop der jaren wel wat bomen werden geplant, is het monumentale effect van een fraaie, gelijkmatige laan zoals dat bij een landgoed hoort, niet meer bereikt. De gemeente hecht zeer aan het behoud van de monumentale uitstraling en wil vooral de Groningen. De bomenlaan van Nienoord. Foto Heemschut Groningen Nienoordsingel-Zuid, de hoofdontsluiting op het landgoed, met spoed een kwaliteitsimpuls geven. Gekozen is voor een integrale aanpak van de laan en de directe omgeving. Alle beplanting wordt gekapt en vervangen door nieuwe bomen van gelijke leeftijd. De groeiplaatsen voor de bomen worden verbeterd door bredere bermen en het verstevigen van de slootkanten. Het verkeer wordt beperkt en het wegprofiel aan gepast. In plaats van asfalt komen hier klinkers. Tot slot wordt verlichting aangebracht. Een klankbordgroep met onder meer Heemschut beoordeelde de rigoureuze plannen, die gevoelig liggen bij de inwoners van Leek. Heemschut zal ook zitting nemen in de werkgroep die de uitvoe ring van de plannen zal begeleiden, om de lanen tot een blijvend visitekaartje van het landgoed Nienoord te maken. Pier P. Bosch, technisch adviseur landschap en cultuurhistorie Oude Schans - Oude Schans is vanouds een vesting, vergelijkbaar met het nabijgelegen Nieuwe Schans en wat verder weg Bourtange. Een buurtschap in een verstilde omgeving. Er zijn wat woningen, er is een restaurant en een museum. Er lag onlangs een plan ter inzage om bij het vestingmuseum een expositieruimte en een atelier te bouwen. Voor het bouwplan is al een ontheffing van het bestemmingsplan en een bouwvergunning afgegeven. Het plan deto neert in de directe omgeving naar de mening van enkele mensen en organisaties die zich hierover hebben uitgelaten. Ook Heemschut Groningen heeft bezwaar tegen de aantasting van het historische en kleinschalige dorpsbeeld door de nieuwbouw bij het vestingmuseum. Vincent Er din 4 Heemschut februari 2011 Aalten - De gemeente Aalten heeft het voor nemen om drie miljoen euro te bezuinigen op monumentensubsidies teruggedraaid. Eerder had Heemschut Gelderland uit angst voor een negatief sneeuwbaleffect geprotesteerd tegen de aangekondigde, ingrijpende bezuiniging. Heemschut schetste een beeld van verkleining van het draagvlak voor het onderhouden en restaureren van monumenten in Aalten, een gemeente die tot op dat moment een goede naam had op het gebied van monumentenzorg. Ook kregen eigenaren van monumenten door het bezuinigingsvoorstel zowel geen subsidie meer van de gemeente alsook niet meer van de provincie, omdat sprake was van een koppel subsidie. Dit legde een onevenredige claim op deze eigenaren. Immers, ze hadden wel plichten en lasten ten aanzien van hun monument, maar geen enkele ondersteuning in geldelijke zin. Waar de rijksoverheid via de nieuwe BRIM- regeling voor rijksmonumenten in 2011 juist kiest voor een gemakkelijker en toegankelijker beleid bij subsidieaanvragen, gooide Aalten de deur op slot voor gemeentelijke monumenten. Gelukkig is het besluit op tijd geschrapt en zijn in Aalten twee beschermde gezichten, 53 rijks monumenten en tweehonderd gemeentelijke monumenten uit de gevarenzone. Geertruud Dorhout

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 6