Rubrieken 8 De eerste 25 jaar van Heemschut 17 Eerherstel voor kanalen 12 Karei de Bazel 14 Adriaan Weissman 16 Heemschut steunt Bleijenbeek 19 Jubileumkalender: landelijk én provinciaal 23 Zoeken in Saksen naar de Heimatschutz 24 Monumentale kunst onbeschermd 26 Leiden laat in de etalage kijken 29 Dordrechts museum gerestaureerd 34 Stop uitverkoop uit interieurs 4 Heemschut Actief 33 Erfgoed ambacht 36 In memoriam 38 Verenigings nieuws 39 Erfgoed nieuws 40 Ledenaanbieding en colofon De Bond Heemschut begon als een federatieve vereniging, een soort koepelorganisatie voor andere groeperingen om cultuur en landschap te beschermen. Ook werden wel, beperkt, individuele leden ingeschreven. Tegenwoordig vormen de gewone leden en vrijwilligers de ruggengraat van Heemschut. En de aandachts punten van 1911 zijn deels nog steeds een bron van inspiratie. Architect K.P.C. de Bazel, een van de belang rijkste bouwmeesters van zijn tijd, zat in 1911 de oprichtingsvergadering voor van Heemschut. Hij werd niet de voorzitter van de bond, maar hij bleef wel, tot kort voor zijn dood, actief in het bestuur. Een van de belangrijkste eerste initiatieven van Heemschut na de opichting was het geven van bouwkundige adviezen, vooral een taak voor de eerste secretaris, A.W. Weissman. De activiteit groeide zelfs uit tot een heus bureau. Later werd die adviserende rol overgenomen door de welstandscommissies. In het jubileumjaar staat Heemschut vierkant achter het behoud voor de toekomst van de laatste grote kasteelruïne van ons land, kasteel Bleijenbeek. Een ontwikkelaar wil op het land goed onder Afferden bungalows en een golfbaan aanleggen, en het kasteelcomplex consolideren of misschien zelfs deels herstellen. Daar is veel geld voor nodig, Heemschut steunt met advies en kennis. Eerherstel moet de kanalen, niet alleen in Neder land, weer de plek geven die ze verdienen. Vooral de pleziervaart wil graag gebruik maken van de oude waterwegen, maar ook beroepsschip pers hopen op een goed netwerk. Er moeten veel obstakels in deze infrastructuur worden geruimd. Tijdens de door Heemschut gesteunde World Canals Conference, in september in Gro ningen, worden de algemene problemen in kaart gebracht. Veel bijzondere activiteiten kleuren dit jubile umjaar. Op deze pagina's in één oogopslag het overzicht. Leden van Heemschut kunnen eind september, begin oktober een week lang in Duitsland de bakermat van de 'Heimatschutz' opzoeken. Lezingen en excursies wisselen het levendige jubileumreisprogramma af. Heemschutleden pleiten voor een sluitende rege ling ter bescherming van monumentale kunst. Bedreigde kunst wordt nu vooral opgespoord en geregistreerd, maar er is meer nodig. Een regeling om te komen tot herstel en hergebruik. Reden voor discussie? Oude winkelpuien zijn in elke binnenstad volop te vinden. Vaak, zo blijkt in Leiden, zijn belangrijke en bijzondere onderdelen van de oorspronkelijke winkeletalages en puien nog teug te brengen in het straatbeeld. Leiden voert op dit gebied actief beleid. Na een verbouwing van twee jaar staat het Dordrechts museum weer midden in de samenle ving. In het museum gaan oude en nieuwe delen moeiteloos in elkaar over. Nog meer bedreigd erfgoed. Interieurs zijn nog veel kwetsbaarder dan het gemeentelijke of rijksmonument (zie Heemschut december 2010). De afgelopen jaren doken tijdens veilingen heel wat voorwerpen op die veel beter op de plaats van herkomst bewaard kunnen blijven. Ze horen daar bijna net zo nagelvast toe als andere onderdelen. februari 2011 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 5