Voorwoord Honderd jaar houd Het is niet zomaar iets om directeur te zijn van een organisatie die 100 jaar is geworden! De Bond Heem schut, zoals we statutair nog steeds heten, werd in 1911 opgericht door professionals, die bezorgd waren over het verdwijnen en de aantasting van waardevol cultureel erfgoed. Die bezorgdheid is er na 100 jaar nog steeds, al is Nederland ingrijpend veranderd en zetten we ons nu in voor heel andere objecten en gebieden dan voorheen. Het is een bezorgdheid die ook ik voel, en ze karakteri seert ook de betrokkenheid die ons allen motiveert om lid te zijn van onze vereniging. Eigenlijk strijdt Heemschut tegen achteloosheid, tegen de miskenning en de onverschilligheid van dat wat enkele decennia later door grote groepen mensen als 'onvervangbaar' en 'onaantastbaar' wordt gezien. We strijden voor bewustwording, om op die manier te trachten partijen over de streep te trekken. Om die stappen te zetten, die maken dat erfgoed ook daadwer kelijk behouden blijft. Bescherming, basaal door aanwijzing in het kader van wetten en verordeningen, maar vooral door het creëren van bewustwording en inzet van personen, organisaties, politiek en bedrijven. Dat alles met de inzet van vrijwil ligers, actief in onze provinciale commissies. Vrijwilligers die vaak meer professional zijn dan je zou denken. En dat alles zonder structurele overheidssubsidie, maar mogelijk gemaakt door de steun van particulieren, door ledenbijdragen, nalatenschappen en particuliere fondsen. Ik wens u allen een bijzonder eeuwfeestjaar toe met veel ontmoeting, met terugblik, maar ook met actuali teit, debat en toekomst. En ik wil u bij dezen van harte danken voor uw gulle bijdragen om dit eeuwfeest mede mogelijk te maken! Karei Loeff directeur De Waalbrug bij Nijmegen. Bond Heemschut verzette zich indertijd fel tegen de bouw van deze oeververbinding. Illustratie uit het Verkadealbum 'Onze groote rivieren' uit 1938. Foto cover Heemschut: 'Gezicht op de Munt' door Isaac Israels (olieverf op doek). In de Munt werd in 1911 de Bond Heemschut opgericht. Particuliere collectie Heemschut viert, het kan de lezer niet ontgaan, dit jaar het honderdjarig bestaan. De komende zes nummers wordt uitgebreid stilgestaan bij het verleden van de vereniging, bij de vele landelijke en provinciale activiteiten om het jubileum onder de aandacht te brengen, en bij de toekomst van het te beschermen erfgoed. In deze eerste editie van de 88ste jaar gang van Heemschut worden vooral enkele initiatiefnemers van het eerste uur naar voren gehaald. Zonder hun doorzettingsvermogen was een orga nisatie als Bond Heemschut nooit goed van de grond gekomen. Wat meteen bij lezing van de artikelen opvalt, is de geringe waardering die de oprichters doorgaans konden opbrengen voor ontwikkelingen tijdens hun leven. De 19de eeuwse bouwwoede was vooral lelijk, en de vernieuwingen daarna werden ook niet al te best gevonden. Hoe inzichten veranderen en verbreden blijkt tegenwoordig wel uit de beseher- mingsaetiviteiten van Heemschut. De erfgoedorganisatie kijkt niet alleen naar oude monumenten om als waarde volle erfenis door te geven. Ook moder nere gebouwen en toegepaste kunst staan tegenwoordig hoog genoteerd bij bersehermingsaeties. Een goede ontwik keling. Want slopen, dat kan maar één keer. En wat er voor in de plaats komt is niet altijd beter. Ook nooit verdwenen uit het blikveld van Heemschut is de bescherming van het landschap. Juist omdat Nederland vooral bestaat uit in cultuur gebracht land is voorzichtigheid met verande ringen geboden. Zeker nu steeds meer regio's rekening moeten houden met een afname van de plaatselijke bevolking. 2 Heemschut februari 2011 2011: Veel terugdenken en vooruitkijken

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 4