Zwarte Tulp voor hergebruikte schuur Vakgroep van Erfgoed hoveniers Vergoeding voor beheer Ooijpolder - M Verbouwde bollenschuur in Lisse. Foto Projectgroep BFHB De achtste Zwarte Tulp-prijs van de projectgroep Behoud en Herbestemming Bollenerfgoed is in december toegekend aan een voormalige bol lenschuur in Lisse. Deze schuur is verbouwd tot woning. Freek van der Salm en Hanneke Crezée, eigenaars van het pand aan de Vuursteeglaan 9A in Lisse kregen de prijs voor de zorgvuldig uitgevoerde herbestemming. Deze bollenschuur is gebouwd in 1928 voor C.W. van der Salm en is in gebruik geweest voor het gelijknamige bloembollenbedrijf. De Zwarte Tulp Prijs wordt sinds 2003 uitge reikt en is tot nu toe al toegekend aan eige naren van bollenschuren in Lisse, Warmond, Noordwijk, Noordwijkerhout, Hillegom, Rijns burg en Sassenheim. Bollenschuren vormen het erfgoed van de bloembollencultuur en hebben een grote cultuurhistorische waarde. Doordat veel bollenschuren niet meer agrarisch worden gebruikt, dreigen ze uit het landschap te verdwijnen. www.bollenschuren.nl In het belang van het behoud en het zorg vuldig beheer van het historische tuinen en parken hebben enkele gepassioneerde erfgoedhoveniers onlangs de Vakgroep van Erfgoedhoveniers opgericht. Het is noodzakelijk het onderhoud en het beheer van kwetsbaar groen erfgoed met respect en kennis van de historie uit te voeren. Dat vereist dat de werkzaamheden in dit monumentale groen op een hoog kwaliteits niveau worden uitgevoerd. Kennisdeling van dit specialistische ambacht is dan van groot belang en een van de belangrijkste pijlers van de vakgroep. Het landschap van de Ooijpolder (bovenste strook) wordt in een proefproject hersteld naar hoe het eerder was (strook onder). Beeld VNC De provincie Gelderland wil dat particuliere grondeigenaren betaald worden voor het her stel en beheer van de Ooijpolder bij Nijmegen. Zij ontvangen voortaan een marktconforme vergoeding voor deze 'groenblauwe' diensten. Het gaat hierbij om houtwallen, hagen en poelen en het beheer van wandelpaden op het boerenland. De provincie heeft hiervoor een subsidie van 950.000 beschikbaar gesteld aan de gemeente Ubbergen. 'De landschappelijke kwaliteit in het agra risch gebied blijft dalen,' zegt gedeputeerde Harry Keereweer. 'Wij willen dit tegen gaan door voor een langere periode samen met de grondeigenaren te werken aan de landsehaps- ontwikkeling. Tot nu toe doen ze dit op vrijwil lige basis, maar voortaan worden particuliere grondeigenaren betaald voor het herstel en beheer van het boerenland in de Ooijpolder'. De Ooijpolder is een voorbeeldgebied voor landschapsontwikkeling in Nederland (zie Heemschut augustus 2009). Publieke en private organisaties werken samen én financieren samen het landschap in de Ooijpolder. Dit betreft zowel de aanleg als het onderhoud ervan voor de komende 30 jaar. Op deze wijze krijgt het agrarische cultuurlandschap in de Ooijpolder een geweldige impuls en kan iedereen er voor lange tijd van blijven genieten. februari 2011 Heemschut 39 Bj.WmmderSALM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 41